W sobotę po raz piąty ruszy cykl zawodów Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Studenci z niepełnosprawnościami z całej Polski rozpoczną walkę o tytuł mistrza w dziewięciu dyscyplinach, a na początku rywalizować będą w debiutującym w IMP AZS badmintonie. Turniej odbędzie się w Poznaniu.
– Bardzo się cieszę, że IMP AZS z roku na rok się rozwijają. W tym roku włączyliśmy dwie kolejne dyscypliny, czyli badminton i strzelectwo sportowe, i szacujemy, że w naszych rozgrywkach weźmie udział około pięciuset zawodników. Bardzo cieszy zwiększająca się liczba sportowców z niepełnosprawnością, którzy biorą udział w zawodach. Przybywa instruktorów i trenerów sportu osób z niepełnosprawnością, którzy są motorem napędowym – mówi Marta Dalecka, koordynatorka IMP AZS.
Na początek sportowcy studenci rywalizować będą w Poznaniu na boiskach do badmintona. – Dwa tygodnie później czekają nas zawody w strzelectwie sportowym. Dalej dwie duże imprezy pod względem uczestników, czyli bilard i bowling, a później pływanie. Rok akademicki kończymy boccią, jedną z dwóch dyscyplin paraolimpijskich w naszym kalendarzu, które nie mają swojego odpowiednika w sporcie osób pełnosprawnych. A po wakacjach spotykamy się na zawodach w szachach, goalballu i tenisie stołowym – dodaje Dalecka.
I zapewnia, że ludzie, którzy działają przy organizacji IMP AZS, robią to z wielką pasją. – Mam wokół siebie grupę osób, która to wszystko dopełnia. Podczas samych zawodów panuje bardzo przyjazna atmosfera. Działamy trochę jak magnes, ludzie lubią do nas wracać. Wiedzą że spotkają znajomych z innych klubów. Wiele mocnych relacji powstało podczas naszych rozgrywek – mówi koordynatorka cyklu.
Głównym Sponsorem Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS jest Grupa LOTOS S.A., a zadanie finansowane jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem sobotniej imprezy badmintonowej są Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Rozgrywki odbędą się w sobotę w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy Dożynkowej 9J w Poznaniu.
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych prowadzony od 2016 roku w ramach upowszechniania sportu. Idea wprowadzenia aktywności fizycznej w proces rehabilitacji ruchowej i aktywizacji społecznej jest zjawiskiem mającym głębokie uzasadnienie wynikające z korzyści, jakie niesie wysiłek fizyczny. Projekt IMP AZS skierowany jest do osób niepełnosprawnych z całej Polski uprawiających lub chcących uprawiać sport amatorsko. Możliwość sportowej rywalizacji pozwala osobom niepełnosprawnym włączyć się lub powrócić do czynnego życia.