Promujemy zdrowe nawyki

0
1015

AZS na koniec roku zachęca do Aktywnej Zmiany Siebie. Z inicjatywy Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego w listopadzie pod tą nazwą wystartował nowy projekt zachęcający uczestników do regularnej, kompleksowej zmiany swoich nawyków połączonej z aktywnością ruchową. Inauguracja akcji połączona z castingiem odbyła się 26 listopada się Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie.

Cele i założenia akcji przybliża w rozmowie Marzena Pałasz – ekspertka, dietetyk – jedna z inicjatorek Aktywnej Zmiany Siebie.

Aktywnie Zmieniaj Siebie – skąd pomysł na ten projekt i jego wprowadzenie w środowisku akademickim?

W ostatnim czasie panuje moda na „bycie fit”, w social mediach podglądamy influencerów, propagujących aktywny styl życia, zewsząd zasypywani jesteśmy wiadomościami, często sprzecznymi, na temat zdrowego odżywiania i aktywności sportowej. Wiele młodych osób dąży do obecnie panującego kanonu piękna – szczupłej, sportowej sylwetki. Jednak gubi się w tym gąszczu informacji.

Z drugiej strony jesteśmy społeczeństwem, w którym utrzymuje się rosnący trend występowania otyłości wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Według Instytutu Żywności i Żywienia w Polsce aż 64% mężczyzn i 49% kobiet ma nadwagę lub są otyli. Z tego względu plasujemy się na piątym miejscu w występowaniu nadwagi i otyłości wśród osób dorosłych na świecie! Wynika to m.in. z szybkiego tempa życia, które sprzyja braku regularności w diecie, przypadkowym wyborom produktów spożywczych i zaspokajaniu głodu wysokoprzetworzoną i wysokoenergetyczną żywnością o niskiej wartości odżywczej (słodycze, słone przekąski, żywność typu fast food). Pomimo wzrostu zainteresowań naszego społeczeństwa różnymi formami aktywności ruchowej, to jednak Polacy pod kątem uprawiania sportu wypadają poniżej średniej dla krajów Unii Europejskiej (wg badania TNS Polska).

Zainteresowanie zdrowym odżywianiem czy sportem zauważalne jest w obliczu zagrożenia chorobą, kiedy lekarz zaleca zmianę trybu życia dla podratowania zdrowia lub cyklicznie, na przykład z okazji postanowień noworocznych lub przed zbliżającym się okresem wakacji. Wtedy jednak wybierane są drogi na skróty, by jak najszybciej osiągnąć pożądany efekt, nie zawsze w zgodzie z potrzebami organizmu. Bardzo często podejmowana jest aktywność fizyczna bez odpowiedniego przygotowania, źle dobrana do możliwości oraz wprowadzane są duże restrykcje żywieniowe. Prowadzi to do zmęczenia i wypalenia, co skutkuje powrotem do starych nawyków i brakiem długofalowych efektów.

Ideą naszego projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia. Ale przede wszystkim chcemy pokazać jak w praktyce wdrożyć ten styl w życie i go utrzymać. Nie chcemy wywracać do góry nogami życia uczestników projektu, ponieważ wtedy zmiana nie wpisze się na trwałe, będzie wiązała się z potężnym nakładem energii, choćby w podjęciu wysiłku fizycznego, który nie sprawia przyjemności lub stosowania zaleceń dietetycznych, które nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb czy upodobań. Dlatego chcemy przyjrzeć się uczestnikom i ich potrzebom oraz preferencjom. Nie narzucać, lecz wskazywać, dawać wybór, tak, by po projekcie wiedział gdzie szukać sprawdzonych informacji i był wyposażony w wiedzę i umiejętności przydatne w praktykowaniu zdrowego stylu życia, by zdrowo żył i nie dał się zwariować.

Idea świetna, bardzo na czasie – panuje moda nie tylko na ruch i zdrowe żywienie, ale w obu tych sferach nie każdy potrafi się dobrze odnaleźć, szczególnie na początku „zdrowej drogi”. Kto z waszej strony jest przewodnikiem na tym szlaku, jakie ma kwalifikacje, doświadczenie.

Tworzymy zespół 3-osobowy.

Marek Lemański- psycholog, mediator, trener, wykładowca. Związany z AZS-em od 15 lat. Ogromne doświadczenie, wiedza praktyczna… i przykład osoby która skutecznie przeszła metamorfozę własnej osoby.

Dawid Piechowiak- student Uniwersytetu Zielonogórskiego, działający w zielonogórskim AZS od ponad 5 lat. Spotkania z setkami członków miejscowego AZS oraz promocja lokalnych wydarzeń sportowych to naturalne środowisko, w którym się obraca.

Marzena Pałasz- dietetyk z 10-letnim doświadczeniem, na co dzień pracująca jako dietetyk kliniczny w poradniach specjalistycznych oraz jako dietetyk sportowy, mająca pod swoimi skrzydłami wielu sportowców, autorka książek („Jedz mądrze. Poradnik Pozytywnego Odżywiania” i „Atlas witamin”), ekspert radiowy, telewizyjny i na blogach internetowych, współorganizatorka podobnych projektów związanych z metamorfozami.

Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić uczestnikom projektu kompleksową opiekę -trenerską, dietetyczną i psychologiczną. Będziemy tworzyć drogowskaz, pokazując możliwości, by dana osoba z naszą pomocą stworzyła zindywidualizowany plan na siebie, a zmiana nie będzie tylko trzymiesięcznym epizodem, lecz nowym stylem życia.

Do tej pory AZS na pewno kojarzony był z organizacją, która zachęca do ruchu. Czy Waszym zdaniem przez ten projekt ma szansę stać się także organizacją promującą zdrowe nawyki żywieniowe? Co zrobić aby to osiągnąć.

Naszym zdaniem AZS jest organizacją, która może doskonale promować zdrowe nawyki żywieniowe. Aktywność fizyczna powinna iść w parze ze zdrowym odżywianiem. Jesteśmy tym, co jemy. Dlatego lepiej mieć wpływ na to, co nas buduje. Od tego zależeć będą możliwości organizmu. Róbmy wszystko to, co zależy od nas, by jak najbardziej wykorzystać swój potencjał.

Jeśli jesteśmy osobami aktywnymi lub sportowcami, dbającymi o zbilansowaną dietę, to jesteśmy w stanie wydobyć cały swój potencjał i wykorzystać go do realizacji sportowych celów. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego od tego, gdy sportowe marzenia są degradowane przez pogarszający się stan zdrowia, przez niedyspozycje spowodowane powtarzającymi się kontuzjami, wolną regenerację, słabą odporność, słabą adaptacją do obciążeń treningowych oraz pojawiającym się dyskomfortem trawiennym podczas treningu czy zawodów. Te sytuacje wpływają na to, że wyniki sportowe będą gorsze niż byśmy chcieli. Jednak jesteśmy w stanie zapobiec tym problemom, właśnie poprzez świadome wybory żywieniowe, zasilając nasz organizm energią o jak najlepszej jakości, czyli dbając o stan odżywienia.

Słowo dieta często kojarzy się niekorzystnie, z restrykcjami, zakazami, surowymi zasadami. My chcemy ten termin odczarować. Słowo „dieta” oznacza styl odżywiania. Z dietą jest jak z pogodą, która jest zawsze, gorsza lub lepsza, z tą różnicą, że na pogodę nie mamy wpływu, a na dietę tak. Mamy wybór. Dieta to świadome wybory dokonywane codziennie, które powtarzane systematycznie stają się nawykami. Uważamy, że takie podejście do diety powinno być promowane, szczególnie wśród osób aktywnych.

Podobne projekty prowadzą internetowe celebrytki. Czym nasz projekt różni się od tego co robi Pani Lewandowska, Chodakowska. Czym różni się nasze podejście do „metamorfozy”?

Nasze projekt duży nacisk kładzie na praktyczny aspekt wprowadzania zmiany w życie i jej utrwalenie. Zarówno zalecenia dietetyczne jak i aktywność sportowa będą „uszyte na miarę”. W pierwszym etapie przyjrzymy się potrzebom organizmu. Bardzo ważną rolę odgrywać będzie diagnostyka. Chcemy dotrzeć do sedna problemu i usunąć jego przyczynę. Następnie zaproponujemy plan żywieniowy oraz treningowy. Poza tym chcemy nauczyć uczestników projektu, jak na co dzień dokonywać świadomych wyborów żywieniowych oraz panować nad swoim ciałem już po zakończeniu projektu. Organizowane będą warsztaty kulinarne, dietetyczne czy nawet zakupowe. Zmiana wiąże się z wychodzeniem ze strefy komfortu. Stąd opieka psychologa, który doradzi jak poradzić sobie ze starymi przyzwyczajeniami i wdrożyć nowe zasady w życie. Niezwykle istotna jest także odpowiednia motywacja, by wytrwać w walce ze swoimi słabościami. Ważne jest również odpowiednie podejście do nowej sytuacji. Muszę wiedzieć dlaczego chcę zmiany i co dzięki temu osiągnę. „Nowy ja” to inny sposób myślenia, świadome wybory i nowe przekonania.

Każda zmiana wymaga dużego nakładu energii na początku. Z czasem praktykowanie zdrowego stylu życia stanie się czymś tak naturalnym, że pewne czynności będą odbywały się nieświadomie, nawykowo.

Czy jest szansa na dołączenie do tego projektu innych środowisk? Co zrobić aby dołączyć do programu? Pomożecie? Jeśli tak to jak?

Nasz projekt chcemy przeprowadzić w kilku środowiskach. W każdym środowisku zostaną wybrane 4 osoby, które przejdą 3-miesięczną przemianę. Otrzymają od nas pełne wsparcie dietetyczne, treningowe i psychologiczne. Do projektu zapraszamy cateringi dietetyczne, producentów zdrowej żywności, sklepy ze zdrową żywnością, salony urody, sklepy sportowe, stylistki, ośrodki med & spa,  itp. Tak by odmiana tych osób była kompleksowa, łączyła w sobie elementy zdrowotne, kondycyjne, mentalne i wizerunkowe. Powstanie platforma internetowa z poradami oraz relacjonująca odmiany uczestników. Interesują się nami media, które wyraziły chęć podglądania i .promowania przedsięwzięcia. Poza tym chcemy by projekt stał się inspiracją do działania dla obserwatorów projektu. Na pewno będzie się dużo działo!

Na jakim etapie projekt obecnie się znajduje?

Aktualnie zakończyliśmy nabór uczestników do projektu w Koninie i w Zielonej Górze. Do końca roku potrwają diagnozy- konsultacje, badania, pomiary- by od samego początku stycznia wystartować z konkretnymi działaniami- dietą, dowozem posiłków, zajęciami sportowymi. Zauważyliśmy duże zainteresowanie naszym projektem wśród osób chętnych na przemianę, co wskazuje na zapotrzebowanie działalnością tego typu, a także wśród firm komercyjnych, które zgłaszają chęć wspomagania odmian. Dzięki temu zapewnimy w pełni kompleksowe przemiany. Media lokalne włączyły się w promocję i relacjonowanie odmian. Uczestnicy zapraszani są do radia i telewizji.

Pod koniec grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie projektu, 21.12.2018 w Zielonej Górze i 30.12.2018 w Koninie, na których obecni będą organizatorzy, partnerzy, media i oczywiście uczestnicy wraz z bliskimi.

Więcej informacji o akcji na stronie społecznościowej: facebook.com/aktywniezmieniajsiebie/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj