W minionym tygodniu odbyły się ogólnopolskie zawody dla dzieci z niepełnosprawnościami pod nazwą „Igrzyska Bez Barier”.
Imprezę zorganizowano na obiektach stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego i brały w niej udział osoby urodzone w latach 2006–10. Młodzi zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w skoku w dal, rzucie piankowym oszczepem, biegu na 60 m, a także w tenisie stołowym oraz drużynowych rozgrywkach w bocci. Zawody była realizowane przez Akademicki Związek Sportowy w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Ich główny cel to zachęcenie uczniów do wznowienia aktywności sportowej po długiej przerwie wywołanej koronawirusowym zamieszaniem.
Spotkanie z mistrzem
Jeśli ktoś jednak potrzebował specjalnej zachęty i dodatkowej motywacji, to z pewnością znalazł ją podczas ceremonii kończącej całe wydarzenie. Wtedy z jego uczestnikami spotkał się Tomasz Majewski, czyli dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.
— Mamy rok olimpijski, więc sami też postanowiliśmy zorganizować igrzyska. Igrzyska wyjątkowe, bo dla dzieci z niepełnosprawnościami. To nowa inicjatywa, ale już mieliśmy nadwyżkę chętnych do startu. Niesamowicie nas to cieszy i liczymy, że w kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej – mówi Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS. — To projekt płynący prosto z serca. Tworzymy go, bo chcemy upowszechniać kulturę fizyczną, chcemy pokazać, że aktywność jest fajna i możemy się dzięki niej dobrze bawić. My staramy się pomóc osobom z niepełnosprawnościami, ale i one w pewnym sensie pomagają nam, ucząc empatii, otwartości na drugiego człowieka. Pokazują, że dla każdego z nas jest miejsce na świecie. Igrzyska Bez Barier to zawody odpowiadające na potrzeby najmłodszych osób z niepełnosprawnościami. Mają one stanowić początek struktury Akademickiego Sportu Osób z Niepełnosprawnościami, którą chcemy rozbudować. Zależy nam też na integracji, ale rozumianej jako spotkanie osób w danej grupie społecznej, by ze sobą przebywali i rywalizowali zawodnicy i zawodniczki na podobnym poziomie sprawności fizycznej — podkreśla z kolei Marta Dalecka, wiceprezes AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.
Piękno w prostocie
Stowarzyszenie od dawna dba o tych, którzy mimo wielu przeciwności chcą poczuć ducha sportowej walki. Najlepszym przykładem jest organizowany od kilku lat cykl Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, a zmagania w Warszawie pod hasłem „Igrzyska Bez Barier” tylko to potwierdziły.
— Apeluję do wszystkich, by uprawiali sport, a nie siedzieli w domu jak jakieś kluski śląskie — śmiał się jeden z uczestników. Inni w równie prostych słowach wyrażali swoją radość i miłość do sportu. Ale przecież mówi się, że w prostocie często tkwi piękno…
foto: Ewa Milun-Walczak / MILUNA
wideo: Marta Dutkiewicz / Noble Art Project