To był prawdziwy pokaz siły! W dniach 10-11 maja w Katowicach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym. Medale rozdano w 15 indywidualnych kategoriach. – Poziom zawodów z roku na rok rośnie – nie ma wątpliwości Kamil Linstedt, który na koniec swojej przygody z AMP-ami musiał zadowolić się srebrnym, a nie złotym medalem w kategorii do 74 kg.
Akademickie Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym zawsze cieszą się ogromną popularnością. Biorą w nich udział zawodnicy, którzy na co dzień stanowią czołówkę w naszym kraju, ale również inni studenci, którzy chcą się sprawdzić na ich tle. I faktycznie, w tym roku w Katowicach pojawiło się blisko 600 zawodników, a każdy z nich po cichu liczył na dobry wynik. A same zawody składają się z przysiadu ze sztangą, wyciskania sztangi w leżeniu oraz martwego ciągu. Zwycięzcą w każdej kategorii wagowej zostają studenci i studentki, którzy uzyskają najlepszy wynik w trójboju.
Po dwóch dniach naprawdę długiej i zaciętej rywalizacji poznaliśmy nowych mistrzów Polski. Wśród mężczyzn triumfowali Patryk Ciesielski (kat. do 59 kg, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Maciej Nowak (kat. do 66 kg, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Przemysław Stec (kat. do 74 kg, Politechnika Krakowska), Przemysław Milczarczyk (do 83 kg, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie), Miron Dembski (kat. do 93 kg, Uniwersytet Warszawski), Bartłomiej Bogdewicz (do 105 kg, Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie), Mateusz Raj (do 120 kg, Politechnika Śląska Gliwice) oraz Piotr Marzysz (powyżej 120 kg, Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie w Warszawie).
Warto podkreślić, że Kamil Linstedt, który startował w kategorii do 74 kg, a był murowanym faworytem do złota, co udowadniał w poprzednich edycjach zawodów, tym razem stanął na drugim miejscu podium. – Na pewno nie był to mój najlepszy dzień, ale zrobiłem wszystko, co byłem w stanie – mówi. – Czy srebro mnie satysfakcjonuje? Zawsze lepsze jest złoto, ale nie zawsze można wygrywać. Rywal był lepszy i mogę mu jedynie pogratulować oraz podziękować za świetną rywalizację do końca.
Z kolei wśród kobiet akademickimi mistrzyniami Polski zostały Paulina Szymanel-Oleksa (kat. do 52 kg, Politechnika Gdańska), Paula Markiewicz (kat. do 57 kg, Politechnika Wrocławska), Wiktoria Zapotoczna (kat. do 63 kg, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Emilia Rutkowska (kat. do 69 kg, Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie), Aleksandra Łukasik (kat do 76 kg, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum), Nina Bartl (kat. do 84 kg, Politechnika Wrocławska) i Magdalena Romaniuk (kat. powyżej 84 kg, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie).
Linstedt podkreśla, że poziom zawodów jest znacznie wyższy, niż w poprzednim roku. – W każdej kategorii widać, że wyniki które, w zeszłym roku dawały podium, w tym roku nie wystarczyły – podkreśla. – Przykładem jest mój kolega z uczelni, który w tamtym roku był drugi, a teraz dopiero piąty. Ale fakt, że poziom rośnie to, bardzo mnie cieszy i niech kolejne rekordy zostaną pobite!
Srebrny medalista w kategorii do 74 kg w tym roku startował w AMP-ach w trójboju siłowym po raz ostatni. – Czas zejść ze sceny – uśmiecha się Linstedt. – Bardzo lubię te zawody, na żadnych innych nie ma takiej frekwencji oraz takiego klimatu. To dobra rywalizacja, ale też świetna zabawa i tego życzę każdemu uczestnikowi który będzie w przyszłości startował w tych zawodach.
W klasyfikacji generalnej uczelni wśród kobiet zwyciężyła Politechnika Gdańska wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum i Politechnikę Wrocławską. Natomiast w rywalizacji mężczyzn górą byli inżynierowie. Złoto zdobyła Politechnika Krakowska przed Politechniką Gdańską oraz Politechniką Rzeszowską.
Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Partnerem był Uniwersytet Śląski w Katowicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa oraz prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w trójboju siłowym:
Mężczyźni do 59 kg:
- Patryk Ciesielski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
- Kornel Zych (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)
- Mateusz Więcek (Politechnika Krakowska)
Mężczyźni do 66 kg:
- Maciej Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
- Bartłomiej Pomietło (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
- Tymon Wawrzyniak (Politechnika Gdańska)
Mężczyźni do 74 kg:
- Przemysław Stec (Politechnika Krakowska)
- Kamil Linstedt (Politechnika Gdańska)
- Maciej Lis (Akademia Tarnowska)
Mężczyźni do 83 kg:
- Przemysław Milczarczyk (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)
- Michał Mizia (Politechnika Warszawska)
- Piotr Marcisz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
Mężczyźni do 93 kg:
- Miron Dembski (Uniwersytet Warszawski)
- Marcel Boryła (Politechnika Rzeszowska)
- Aleksander Koszewski (Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie w Warszawie)
Mężczyźni do 105 kg:
- Bartłomiej Bogdewicz (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)
- Łukasz Topór (Politechnika Poznańska)
- Nikolas Stylianou (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
Mężczyźni do 120 kg:
- Mateusz Raj (Politechnika Śląska Gliwice)
- Miłosz Wróblewski (Politechnika Gdańska)
- Kacper Bargieł (Politechnika Krakowska)
Mężczyźni powyżej 120 km:
- Piotr Marzysz (Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie w Warszawie)
- Bartłomiej Tuszyński )Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
- Jaromir Wysocki (Collegium Witelona Uczelnia Państwowa Legnica)
Kobiety do 52 kg:
- Paulina Szymanel-Oleksa (Politechnika Gdańska)
- Marta Sitko Śląski (Uniwersytet Medyczny w Katowicach)
- Wiktoria Fajer (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie)
Kobiety do 57 kg:
- Paula Markiewicz (Politechnika Wrocławska)
- Martyna Dędza (Politechnika Gdańska)
- Klaudia Morończyk (Politechnika Rzeszowska)
Kobiety do 63 kg:
- Wiktoria Zapotoczna (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
- Barbara Brzezina (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
- Katarzyna Tessmer (Politechnika Gdańska)
Kobiety do 69 kg:
- Emilia Rutkowska (Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie)
- Wiktoria Pieniążek (Politechnika Krakowska)
- Kinga Łątkowska (Politechnika Gdańska)
Kobiety do 76 kg:
- Aleksandra Łukasik (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum)
- Joanna Karabin (Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie)
- Suzanne Nieuwenburg Izadi (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum)
Kobiety do 84 kg:
- Nina Bartl (Politechnika Wrocławska)
- Wiktoria Jóźwiak (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)
- Julia Dyndesz (Politechnika Gdańska)
Kobiety powyżej 84 kg:
- Magdalena Romaniuk (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)
- Zuzanna Lenczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
- Ewelina Wawrzyniak (Uniwersytet SWPS w Warszawie)