Po kilkuletniej przerwie Organizacja Środowiskowa AZS Poznań znów zaprosiła najmłodszych studentów na obóz adaptacyjny. Spotkanie młodych ludzi, którzy już na początku października rozpoczną studia, zostało zorganizowane w drugim tygodniu września, a z propozycji przyjazdu do Wągrowca skorzystali studenci i studentki Uniwersytetu Ekonomicznego oraz poznańskiej filii Collegium Humanum.
Na program pięciodniowego obozu złożyły się głównie zajęcia turystyczne, rekreacyjne i sportowe. Już w drugim dniu uczestnicy zgrupowania intensywnym marszem dotarli do miejsca, w którym przecinają się nurty rzeki Wełny i Nielby (jedyne takie zjawisko w Europie!), w kolejnych dniach spędzili popołudnie na spływie kajakowym, ponadto grali w piłkę siatkową, koszykówkę, piłkę nożną i w tenisa stołowego. Poświęcili też kilka godzin na bardzo intensywne ćwiczenia w siłowni. Bogaty program obozu był dopełniony prelekcjami i dyskusjami na temat funkcjonowania uczelni wyższych, Akademickiego Związku Sportowego oraz zalet (chociaż padały także przestrogi) intensywnego życia studenckiego.
Czas po kolacji spędzano na rozmowach i śpiewach przy ognisku lub grillu, niemniej najpoważniejszym wieczornym akcentem zgrupowania była wizyta w przedszkolu i szkole podstawowej dla dzieci ze spektrum autyzmu PROGRESSIO, której założycielem jest prorektor Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej, prof. Hubert Paluch. Przekazane przez profesora informacje o formach terapii oraz o sposobach realizacji podstawowego zadania placówki, czyli szeroko pojętego usprawniania dzieci autystycznych, wywarły na przyszłych studentach (w tym rozpoczynających studia psychologiczne) ogromne wrażenie.
Na obóz adaptacyjny można się zapisać tylko jeden raz w życiu. Przed uczestnikami tegorocznego obozu rysują się jednak doskonałe perspektywy rywalizacji sportowej w ramach Mistrzostw Studentów I Roku oraz aktywnego działania w zarządach klubów uczelnianych AZS. Trafili na studia w roku kampanii wyborczej w Akademickim Związku Sportowym, mają więc szanse zostać pełnoprawnymi organizatorami sportowego życia studenckiego już w pierwszym roku swojego funkcjonowania w środowisku akademickim.
Obóz z udziałem 30-osobowej grupy studentów sprawnie poprowadziła Agata Tomidajewicz z AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Piotr Kuś z Organizacji Środowiskowej AZS Poznań, przy silnym wsparciu pracowników Collegium Humanum, którzy codziennie przyjeżdżali na zgrupowanie z interesującymi prezentacjami (związanymi np. z e-sportami czy nauką posługiwania się długopisami 3D) oraz z propozycjami kulturalnymi. Dobrym duchem wydarzenia był Piotr Dwornicki, prorektor filii Collegium Humanum w Poznaniu, który osobiście w nim uczestniczył przez pierwszą dobę.
Piotr Kuś