Zwycięstwem Politechniki Gdańskiej zakończył się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeja, który odbywał się w Lublinie. Zespół z Trójmiasta po trzech latach wrócił na tron akademickiej odmiany tego sportu. – Ale każdy z meczów był dla nas ciężki – mówi Leszek Samson, zawodnik zwycięskiej drużyny.
Akademickie Mistrzostwa Polski w unihokeju cieszą się ogromną popularnością, o czym świadczy wiele zgłoszeń do wcześniejszych etapów rozgrywek. W finale, który w tym roku po raz pierwszy w historii odbywał się w Lublinie, mogło zagrać jedynie 16 najlepszych ekip. Warto też wspomnieć, że akademicki unihokej nieco różni się od klasycznego. Zawody przeprowadzane są w formule swiss, co oznacza, że na parkiecie muszą przebywać trzy osoby i jeden bramkarz, a cały czas zespoły muszą grać w składach mieszanych.
Turniej w Lublinie rozpoczął się już w piątek, a przez dwa dni zawodniczki i zawodnicy robili wszystko, by znaleźć się w niedzielnych półfinałach. A trzeba przyznać, że poziom sportowy turniej był naprawdę wysoki, bowiem w poszczególnych drużynach nie brakowało graczy nawet z ekstraligi. Ostatecznie w strefie medalowej znalazły się Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Zielonogórski i Politechnika Gdańska.
W niedzielę okazało się, że o złoto zagrają uczelnia z Trójmiasta (wygrała z Uniwersytetem Zielonogórskim 4:3) oraz z Sanoka (pokonała Politechnikę Łódzką 9:7). W końcu medale zostały rozdane, a brązowe trafiły do zawodniczek i zawodników Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy po rzutach karnych wygrali z Politechniką Łódzką 8:7. W wielkim finale Politechnika Gdańska wygrała z drużyną z Sanoka 10:7 i po trzech latach wróciła na tron!
– Cieszymy się, że znów jesteśmy na pierwszym miejscu, tym bardziej, że był to bardzo trudny turniej. Sam poziom był wysoki, a wystarczy spojrzeć na składy drużyn, bo niemal w każdej grali zawodnicy z ekstraligi i 1. Ligi. Nasz występ oceniam bardzo dobrze, ale fajnie też, że była chwila na integrację. Miasto jest świetne do zwiedzania, ale też zabawy. AMP-y były zorganizowane znakomicie – mówi Leszek Samson z Politechniki Gdańskiej, który został MVP zawodów. Z kolei wśród pań organizatorzy wyróżnili Martę Bieniasz-Krzywiec (również Politechnika Gdańska).
Warto podkreślić, że była to pierwsza tak duża impreza, której organizatorem był jedynie AZS Politechniki Lubelskiej. Okazuje się jednak, że wszystko było dopięte na ostatni guzik. – Uważam, że podołaliśmy wyzwaniu i dziękujemy za zaufanie – podkreśla Jakub Kańkowski, prezes AZS Politechniki Lubelskiej, organizator imprezy. – Imprezę tworzyło wiele osób i każdy chętnie pomagał. Wciąż chcemy organizować zawody na tak wysokim poziomie, a przy okazji integrować środowisko studenckie, bo to przecież jeden z celów AZS. W Lublinie często organizowane są finały AMP-ów, ale to nie przypadek, bo całe nasze środowisko działa naprawdę sprawnie i potrafi wszystko dopiąć na wysokim poziomie. Dziękuję naszym partnerom oraz wszystkim zaangażowanym za pomoc.
Organizatorem wydarzenia był AZS Politechniki Lubelskiej. Partnerami zawodów były Politechnika Lubelska, Miasto Lublin oraz Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju:
Mecz o 11. miejsce:
Politechnika Rzeszowska – Politechnika Warszawska 4:1
Mecz o 9. miejsce:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Uniwersytet Gdański 4:3
Mecz o 7. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 7:6
Mecz o 5. miejsce:
Politechnika Lubelska – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 5:4
Mecz o 3. miejsce:
Politechnika Łódzka – Uniwersytet Zielonogórski 7:8
Finał:
Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku – Politechnika Gdańska 7:10
Klasyfikacja końcowa:
1. Politechnika Gdańska
2. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
3. Uniwersytet Zielonogórski
4. Politechnika Łódzka
5. Politechnika Lubelska
6. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
8. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
9. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
10. Uniwersytet Gdański
11. Politechnika Rzeszowska
12. Politechnika Warszawska
13.-16.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska w Gliwicach