Słońce uśmiechnęło się do uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych rozgrywanych w Łodzi. Najwięcej powodów do radości mieli studenci Politechniki Gdańskiej, którzy obronili tytuł w klasyfikacji generalnej uczelni. Wśród kobiet najlepsze tym razem były studentki Uniwersytetu Warszawskiego.
W tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, które odbywały się w parku Baden-Powella, wzięło udział ponad 700 zawodników z 70 uczelni z całej Polski. Tradycyjnie biegacze rywalizowali na czterech indywidualnych dystansach (kobiety na 3 i 6 km, mężczyźni na 4,5 i 9 km), a na koniec zaplanowano jeszcze bieg mieszanych sztafet na 4 x 1500 metrów.
I trzeba przyznać, że było kogo oglądać, ponieważ na starcie nie zabrakło znanych nazwisk i to nie tylko w gronie akademickim. W Łodzi wystartowali m.in. Aleksandra Płocińska z Politechniki Gdańskiej, czyli olimpijka z Paryża na dystansie 1500 metrów, a także inni reprezentanci Polski na najważniejszej imprezie czterolecia, czyli Łukasz Gutkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), Łukasz Nowak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) czy Grzegorz Sudoł (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie).
Na specjalnie przygotowanej trasie, w której nie brakowało wymagających podbiegów, najpierw rywalizację rozpoczęły kobiety na najkrótszym z dystansów. Ostatecznie najszybsza była Aleksandra Płocińska z Politechniki Gdańskiej (czas 10:16,12), która wyprzedziła drugą Julię Jaguścik (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, 10:16,55) i trzecią Aleksandrę Bereśniewicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, 10:24,81).Pasjonująca walka o wygraną w tym biegu była ozdobą tegorocznych AMP.
– Trasa była w większości płaska, więc można było utrzymać wysokie tempo biegu. Nie brakowało też wymagającego podbiegu. Dzięki temu rywalizacja była zacięta i utrzymywała wszystkich w napięciu do samej mety. Akademickie zawody zawsze mają swój urok i tym razem też się nie zawiodłam. Czuć było sportową pasję, wsparcie kibiców i innych zawodników na całej trasie. Ich doping dodawał energii i pomagał wykrzesać ostatnie pokłady siły na finiszu – oceniła Aleksandra Płocińska.

Z kolei na krótszym z dystansów męskich (4,5 km) złoty medal odebrał Wiktor Miłkowski (Uniwersytet Warszawski, czas 14:21,05), srebrny przypadł Patrykowi Marszałkowi (Uniwersytet Rzeszowski, 14:21,92), a brązowy Krzysztofowi Żygendzie (Politechnika Gdańska, 14:25,81).
Emocji nie brakowało również na dłuższych dystansach. Na 6 km Akademicką Mistrzynią Polski została Patrycja Kapała, która obroniła tytuł (czas 22:27,11). Podium uzupełniły druga Julia Zawadzka (Uniwersytet Warszawski, 23:10,97) oraz trzecia Maja Wąsik (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie, 23:15,25).
– Śmieje, że szóstka to taka idealna liczba kilometrów w której czuje się najlepiej. W Łodzi trasa była bardzo różnorodna i cały czas coś się działo. Wystartowałam mocno, żeby od razu być w czołówce i nie musieć się martwić tym jak się przeciskać do przodu. Zwłaszcza, że trasa później się zwężała. Skupiłam się na zadaniu i biegłam swoje, tak żeby w drugiej części dystansu jeszcze móc przyspieszyć. Ostatnie koło biegłam nieco asekuracyjnie, bo wiedziałam, że jeszcze czeka mnie start w sztafecie – mówiła Patrycja Kapała.
Wśród mężczyzn dziewięciokilometrową trasę najszybciej pokonał Dariusz Boratyński, czyli obrońca tytułu sprzed roku (Politechnika Gdańska, 29:56,97), drugi był Jędrzej Wolski (Politechnika Poznańska, 30:22,63), a brąz odebrał Daniel Kryzel (Politechnika Gdańska, 30:36,57). Dla Boratyńskiego był to dobry sprawdzian przed startem w maratonie.
– W tym roku rywale nie zmusili mnie do dużego wysiłku. Wynika to przede wszystkim z tego, że ja w tym momencie jestem w swojej najwyższej formie, bo wystartuję w Cracovia Maraton, a reszta chłopaków jest w trakcie przygotowań do sezonu letniego. W dodatku można powiedzieć, że jestem specjalistą od biegów przełajowych i zawsze dobrze sobie radzę na trasach ze zmienną nawierzchnią i przeszkodami typu podbiegi i zbiegi. Na początku biegu Jędrzej Wolski nadawał mocne tempo i próbował atakować na podbiegach. Na drugim okrążeniu na podbiegu zyskał kilka metrów przewagi, ale dogoniłem go na zbiegu i przejąłem prowadzenie – relacjonował Boratyński.
Na koniec rozegrano mieszany bieg sztafetowy, a ostatecznie najszybsi okazali się reprezentanci Politechniki Gdańskiej (Monika Dubiella, Wojciech Serkowski, Płocińska i Kryzel, czas 19:21,60), drudzy na metę wbiegli zawodnicy Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych (Patryk Szmit, Julia Ścisłowska, Aleksandra Wiśniewska, Jakub Napierała, czas 19:28,89), a jako trzeci zameldowali się reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego (Zawadzka, Paweł Skierkowski, Sylwana Gajda, Miłkowski, czas 19:49,54).
Warto wspomnieć, że zawody wróciły do Łodzi po dziewięciu latach, jednak trasa w parku Baden-Powella kojarzy się z Akademickimi Mistrzostwami Świata, które 13 lat temu organizowane były właśnie w mieście włókniarzy. O organizację zawodów również można było być spokojnym, ponieważ AZS Łódź mógł skorzystać z doświadczenia klubów uczelnianych AZS Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Wszystko przebiegło zatem zgodnie z planem.
– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zorganizować jedną z największych imprez z cyklu Akademickich Mistrzostw Polski, której jeszcze nie mieliśmy w swoim organizacyjnym CV. Okazja dla nas tym bardziej szczególna, że AZS Łódź obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia i ta impreza znakomicie wpisała się w nasze obchody. Ogromne słowa podziękowania dla całego zespołu działaczy, którzy nas wsparli podczas tego wydarzenia. To, co napawa nas radością to poziom sportowy dzisiejszej rywalizacji. Uczestnicy zadbali o zaciętą rywalizację o medale i sportowe emocje. Do tego dopisała piękna pogoda. Czego chcieć więcej? – pyta retorycznie Aleksandra Leszczyńska, dyrektor sportowy AZS Łódź, organizatorka zawodów.
Dodajmy, że organizatorzy przygotowali również wyróżnienia memoriałowe, które zostały przyznane najlepszym zawodnikom tegorocznych AMP-ów. Wszystko po to, by przypomnieć o bohaterach sprzed lat. Ostatecznie nagrody im. Józefa Jaworskiego, dwukrotnego olimpijczyka, pierwszego medalisty seniorskich MP w biegach przełajowych reprezentującego AZS otrzymali Aleksandra Płocińska i Dariusz Boratyński, czyli biegacze Politechniki Gdańskiej. Z kolei klasyfikację generalną zawodów wygrały ekipy Uniwersytetu Warszawskiego (kobiety) oraz Politechniki Gdańskiej (mężczyźni).
Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych organizowane były przez AZS Łódź. Partnerem wydarzenia było Ministerstwo Sportu i Turystyki i Miasto Łódź. Zawody zostały objęte patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i Marszałek Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej.
Wyniki AMP w biegach przełajowych 2025:
Bieg kobiet na 3 km:
- Aleksandra Płocińska (Politechnika Gdańska)
- Julia Jaguścik (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
- Aleksandra Bereśniewicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Bieg mężczyzn na 4,5 km:
- Wiktor Miłkowski (Uniwersytet Warszawski)
- Patryk Marszałek (Uniwersytet Rzeszowski)
- Krzysztof Żygenda (Politechnika Gdańska)
Bieg kobiet na 6 km:
- Patrycja Kapała (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)
- Julia Zawadzka (Uniwersytet Warszawski)
- Maja Wąsik (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)
Bieg mężczyzn na 9 km:
- Dariusz Boratyński (Politechnika Gdańska)
- Jędrzej Wolski (Politechnika Poznańska)
- Daniel Kryzel (Politechnika Gdańska)
Sztafeta mieszana 4×1500 m:
- Politechnika Gdańska
- Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
- Uniwersytet Warszawski
Klasyfikacja generalna uczelni (TOP 3):
Kobiety:
- Uniwersytet Warszawski
- Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
- Politechnika Gdańska
Mężczyźni:
- Politechnika Gdańska
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu