Program Liderski na EUG 2022

0
880
Liderzy wolontariatu EUG2022, fot. materiały własne

Machina związana z organizacją Europejskich Igrzysk Akademickich 2022 w Łodzi jest na najwyższych obrotach. Nadszedł moment, w którym wolontariusze zostali przydzieleni do konkretnych działów oraz zostały stworzone grupy tematyczne, którym przewodzą liderzy.

Obecność wolontariuszy jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia nawet najmniejszych wydarzeń sportowych, o czym w środowisku AZS wiadomo nie od dziś.  Przez dwa tygodnie podczas zmagań akademickich sportowców z całej Europy pojawi się w Łodzi ponad 800 międzynarodowych wolontariuszy. Będą oni przydzieleni do różnych działów, m.in. team attaché, obsługa sportowa, akredytacje, transport i informacja, protokoły i edukacja, centrum wolontariatu, zakwaterowanie, media oraz wsparcie wydarzeń towarzyszących i ceremonii. Wśród funkcji jest również joker, który, jak sama nazwa wskazuje, może zastąpić każdego i wesprzeć swoim działaniem każdy z działów. Aby praca wolontariuszy była jak najbardziej efektywna, każdy z tych działów potrzebuje swojego lidera. Osoby z doświadczeniem, która skoordynuje harmonogram ich pracy i będzie zarządzała logistyką grupy.

fot. Kampas Sport, K. Pastusiak

Tak duże wydarzenie jak igrzyska jest dla środowiska sportu akademickiego dużym wyzwaniem i okazją do ukształtowania w swoich strukturach nowych liderów sportowych. Dzięki wsparciu finansowemu w ramach projektu Erasmus+, AZS może zrealizować duży program dedykowany liderom sportowym. Dzięki szkoleniom i warsztatom realizowanym w ramach projektu będą oni w pełni przygotowani do sprawowania tej funkcji zarówno podczas samego wydarzenia, jak i w późniejszych działaniach na rzecz sportu po zakończeniu imprezy. Biorąc pod uwagę, że są to osoby z całej Polski, będą mogły przenieść umiejętności, wiedzę i dobre praktyki zdobyte w ramach Programu Liderskiego do swoich środowisk.

Na początku roku przeprowadzona została rekrutacja na stanowiska liderów, głównie wśród działaczy z klubów AZS. Ich pierwszym zadaniem było wsparcie zdalnej rekrutacji wolontariuszy. Następnie mieli okazję uczestniczyć w testowych wydarzeniach dla Łodzi podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w ramach nauki i przygotowań do imprezy. Liderzy i wolontariusze uczestniczyli również w różnych wydarzeniach kulturalnych i studenckich w Łodzi, aby promować EUG 2022 i cały projekt unijny. Obecnie wolontariusze zostali podzieleni na grupy, a ich liderzy mają za zadanie przejąć logistykę związaną z przyjazdami i pobytem w Łodzi oraz przydzieleniem konkretnych zadań.

– Jako Akademicki Związek Sportowy otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach projektu Erasmus+, m.in. na Program Liderski, po to by wyszkolić grupę osób i zaangażować ich w pracę przy EUG. Mamy nadzieję, że po wydarzeniu te same osoby będą mogły nadal się rozwijać i wykorzystywać to, czego nauczyły się w Łodzi – mówi Marianna Pikul, koordynatorka działań związanych z wolontariatem podczas European Universities Games 2022. Na co dzień pracuje w biurze Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego w dziale spraw międzynarodowych, jako koordynator projektów Erasmus+.

Promocja projektu Erasmus+, fot. mat. własny

Przed rozpoczęciem igrzysk przygotowywane są liczne szkolenia i warsztaty z zakresu pracy w zespole, zarządzania czasem, integracji społecznej oraz umiejętności komunikacji i delegowania zadań. Liderzy wraz z wolontariuszami będą również uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych i studenckich w Łodzi, aby promować EUG. Do tej pory większość spotkań odbywało się on-line. W weekend 1-3 lipca duża część liderów spotkała się w Łodzi na stacjonarnym szkoleniu, by omówić szczegóły dotyczące nadchodzących igrzysk.

– To szkolenie miało dwa główne cele. Jednym z nich jest skorzystanie z wiedzy szkoleniowca, który przedstawił wiedzę na temat bycia liderem, zarządzania grupą. A druga sprawa – myślę, że nawet bardziej istotna – była związana z integracją liderów, którzy niedługo będą ze sobą intensywnie współpracować, dlatego jest to też istotne, żeby się poznali – podsumowała Marianna Pikul.