Pod tajemniczą nazwą pickleball nie kryje się żadna postać z japońskich bajek. To połączenie badmintona, tenisa stołowego i tenisa ziemnego. Swoich sił w tej nowej dyscyplinie można spróbować w Zielonej Górze podczas zajęć Akademickiego Centrum Sportów Rakietowych.
Pickleball należy do najszybciej rozwijających się sportów rakietowych na świecie. Historia tej dyscypliny sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Gdzieś w USA trzech ojców szukało odwiecznego sposobu na znalezienie rozrywki dla swoich dzieci. Improwizując, połączyli boisko od badmintona, grę rakietami tenisowymi a siatkę obniżyli jak w tenisie. Od niewinnej zabawy gra przeobraziła się w rozwijający się sport, który ma ambicję wejść na igrzyska olimpijskie w 2032 roku. W samych tylko Stanach Zjednoczonych uprawia go obecnie 8,9 mln osób powyżej szóstego roku życia.
W Polsce sport ten dopiero się przechodzi okres dziecięcy, a jego początki sięgają 2019 roku. Z sezonu na sezon przybywa jednak chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dynamicznej grze. Powstaje też wiele kortów dedykowanej tej dyscyplinie.
– Gra bardzo przypomina tenisa ziemnego, bo zasady są praktycznie takie same. Piłka może odbić się raz, ale można też zagrać z powietrza. Jedyna różnica, to pole nazywane kuchnią. Znajduje się tuż za siatką i z niego nie można grać wolejem. Oprócz tego punkty zdobywa się tylko przy własnym serwisie. Ja grałem od dziecka w tenisa stołowego i pickleball bardzo mi się spodobał. Można się tu zmęczyć i poznać fajnych ludzi – powiedział Tomasz Sidelnik, który prowadzi treningi.
Swoich sił po dwóch stronach siatki spróbować można w Zielonej Górze. Zajęcia odbywają się tam we wtorki i czwartki na obiektach Uniwersytetu Zielonogórskiego.
– Początkowo na treningach z frekwencją było różnie, ale jak ktoś przyszedł po raz pierwszy i opanował podstawy, to już czekał na kolejne zajęcia. Ludzie zapraszali też znajomych i tak grupa rosła. Zrobiła się teraz ekipa 14-16 osób, które spotykają się regularnie dwa razy w tygodniu. Ćwiczymy przez dwie godziny i myślę, że można się w tym czasie solidnie zmęczyć. W przyszłości chciałbym, żebyśmy trenowali trzy razy w tygodniu – dodał nasz rozmówca.
Akademickie Centra Gier Rakietowych prowadzone są w dziesięciu miastach przez sześć jednostek: AZS AWF Warszawa, AZS AWF Katowice, AZS AWFiS Gdańsk, AZS UE Wrocław, AZS Politechniki Rzeszowskiej i AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Udział w nich jest darmowy, a mogą wziąć w nich wszyscy chętni powyżej szóstego roku życia.
Program potrwa do końca grudnia 2024 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Strona: https://azs.pl/acgr