Poczuć trochę luzu

0
1043

Pierwsze medale AMP 2021 wywalczyli snowboardziści. Bohaterem zawodów został Oskar Kwiatkowski, który indywidualnie zdobył dwa złote medale i poprowadził swoją uczelnię do drużynowego wicemistrzostwa.

Kapryśna aura sprawiła, ze organizatorzy zmuszeni byli do przeniesienia zmagań slalomowych na stoku Skolnity z planowanej niebieskiej na czerwoną trasę. – Przy topniejącym śniegu i padającym deszczu przejście na trudniejszą trasę okazało się zbawienne. Dzięki temu większości udało się dojechać i nie trzeba było zakopywać się w błocie – opowiadał przedstawiciel AZS UŚ Katowice, Aleksander Fangor.

W zawodach wzięło udział ponad 250 osób z 36 uczelni. Dysproporcje między strefą wschodnią i zachodnią sprawiły, że z eliminacji slalomu giganta do półfinałów (które później okazały się finałami) o ponad 10 osób więcej awansowało z tej pierwszej. To oczywiście zasługa przedstawicieli Małopolski, którzy dominację liczebną potwierdzili także na podium, oddając rywalom tylko jeden medal wśród kobiet.

U mężczyzn wyglądało to nieco inaczej, bo w stawce był Oskar Kwiatkowski. Mistrz ostatniej uniwersjady i wicemistrz przedostatniej wreszcie mógł zadebiutować w AMP, został ich gwiazdą i wygrał obie konkurencje. – Pierwszy raz złożyło się tak, że przytrafiła się przerwa w międzynarodowych startach. Miałem dużą ochotę tu wystartować i złapać trochę luzu. W Pucharze Świata jest duży stres, bo człowiek wszystko chce zrobić na 110%. W AMP ranga była mniejsza. Można było porywalizować, a dodatkowo trochę się pobawić – komentował piąty zawodnik slalomu giganta równoległego w rosyjskim Bannoye, który przygotowuje się do mistrzostw świata. – Ostatnio byłem dziesiąty. Teraz chciałbym poprawić ten wynik – dodał Oskar, chwaląc organizację AMP (zwłaszcza banked slalomu) i… Macieja Srokę.

Najlepszy w stawce reprezentant AWF Katowice jako jedyny osiągał w slalomie gigancie czas poniżej 30 sek. i w finale okazał się lepszy o 0,82 sek. właśnie od Sroki. W banked slalomie walka między nimi była bardziej wyrównana i student pierwszego roku AWF Kraków stracił do mistrza (z którym czasami trenuje) 0,34 sek. Dwukrotny brązowy medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2020 zdobył w ten sposób dwa srebra w swoim debiucie w AMP!

Jedyny męski medal nie z południa przypadł Gabrielowi Seroczyńskiemu. – Byłem bardzo zadowolony ze slalomu. Gorzej poszedł mi banked. Wywróciłem się po pierwszym przejeździe i nie było dalszej szansy walki o medal – komentował student informatyki na Wydziale Zastosowań Informatyki i Matematyki warszawskiej SGGW, który też po raz pierwszy stanął na podium AMP.

Dominacja południa – a dokładniej Małopolski – wyraźna była także wśród pań. Tu brązowy medal w klasyfikacji uczelnianej udało się zdobyć dziewczynom z AWF Poznań. Jest to warte podkreślenia, bo wobec braku wsparcia swojej uczelni zbierały środki na wyjazd przez internetową zrzutkę.

W zmaganiach slalomowych na szczycie utrzymały się siostry Pawlikowskie i po roku przerwy znów we dwie stanęły na podium. Oliwia i Paulina we wspólnym dorobku mają już trzy złote, dwa srebrne i jeden brązowy krążek. W Wiśle powtórzyły tym samym wyniki osiągnięte podczas Akademickich Mistrzostwach Małopolski, w których młodsza – studentka PPUZ Nowy Targ nieznacznie wygrywała ze starszą – studentką UJ. Warto zauważyć, że w AMP Oliwia, wielokrotna reprezentantka Polski, prawie zdeklasowała rywalki. Tylko kilka z nich mogło mówić o stracie mniejszej niż pięć sekund.

Dominację w banked slalomie potwierdziła tymczasem Agnieszka Troszok. Reprezentantka krakowskiej AGH wygrała tę konkurencję po raz trzeci z rzędu, czyli triumfowała we wszystkich dotąd rozegranych edycjach. W dorobku ma także sukces w zmaganiach Pucharu AZS, które poprzedziły dołączenie banked slalomu do programu AMP (rok 2018). Troszok jako jedyna wśród pań pokonała trasę w czasie krótszym niż 20 sek., co w konfrontacji z mężczyznami dałoby jej piąte miejsce. Dodatkowo wywalczyła brąz w slalomie gigancie, powtarzając wyczyn z… 2016 roku.

Na podium AMP utrzymała się także Dominika Wolska – dwukrotna uczestniczka zimowych uniwersjad i wicemistrzyni AMP sprzed roku. – Bardzo czekałam na banked slalom, ponieważ ta dyscyplina przypomina snowboardcross, w którym się specjalizowałam. W tym sezonie nie miałam zbyt dużo czasu na trenowanie, bo zaczęłam prowadzić swój klub snowboardowy Progres, a mimo tego okazało się, że jestem w dość dobrej formie. W finale po kilku małych błędach ostatecznie stanęłam na najniższym stopniu podium. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się odegrać – komentowała studentka z Nowego Targu, która jest mistrzynią Polski w… kolarskiej klasie BMX.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS.

AMP 2021 w snowboardzie – medaliści

Klasyfikacja drużynowa kobiet
1. AGH Kraków
2. PPUZ Nowy Targ
3. AWF Poznań

Slalom gigant kobiet
1. Oliwia Pawlikowska (PPUZ Nowy Targ)
2. Paulina Pawlikowska (UJ Kraków)
3. Agnieszka Troszok (AGH Kraków)

Banked slalom kobiet
1. Agnieszka Troszok (AGH Kraków)
2. Anna Lalik (UJ Kraków)
3. Dominika Wolska (PPUZ Nowy Targ)

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn
1. Politechnika Krakowska
2. AWF Katowice
3. AGH Kraków

Slalom gigant mężczyzn
1. Oskar Kwiatkowski (AWF Katowice)
2. Maciej Sroka (AWF Kraków)
3. Gabriel Seroczyński (SGGW Warszawa)

Banked slalom mężczyzn
1. Oskar Kwiatkowski (AWF Katowice)
2. Maciej Sroka (AWF Kraków)
3. Krzysztof Traczyk (AWF Katowice)

Zobacz galerię medalistów AMP 2021.

Współpraca: Kinga Tabor, Robert Zakrzewski