Czy zdajesz sobie sprawę, że konsekwencje nieprawidłowego oddychania mogą prowadzić do reperkusji zdrowotnych i estetycznych? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek w jaki sposób oddychasz? Które części ciała poruszają się wraz z wdechem i wydechem? Nabierasz powietrze nosem czy ustami, w jaki sposób je wypuszczasz?
Cechy dysfunkcyjnego oddychania to między innymi szybki oddech przez usta, uruchamianie górnej części klatki piersiowej, częste wzdychanie czy ziewanie, oraz słyszalny oddech przed wypowiedzią.
Nawykowy oddech przez usta pozostawia szereg konsekwencji, które manifestują się zarówno w wyglądzie twarzy jak i niekorzystnie wpływają na zdrowie. Wygląd twarzoczaszki to nie tylko kwestia genetyczna, oddychanie przez usta powoduje zmianę rysów twarzy. We współczesnych społeczeństwach dzieci trzymają otwarte usta nawet przez 80 % czasu, co prowadzi do utrwalenia nawyku. Problemy z zębami, infekcje dróg oddechowych, suchość, zaburzenia snu, bezdech, zaburzenia rozwoju mowy i wyglądu twarzoczaszki, dysfunkcje stawów skroniowo – żuchwowych, to niektóre z dolegliwości pojawiających się na skutek oddychania przez usta.
W odniesieniu do wyglądu twarzy możemy zaobserwować „zmęczone oczy”, krzywy nos, cofniętą szczękę, słabo zarysowane kości policzkowe, zwężoną twarz oraz krzywe zęby.
Trening oddechowy stanowi nieodłączny element pracy nad poprawą estetyki oraz kondycji zdrowotnej. Dopiero holistyczne podejście zmiana nawyków, odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz techniki manualne dają pożądany efekt zdrowia i promiennego wyglądu.
Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.
Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Gryfne Pstryki
—–