Serce Andaluzji, czyli miejscowość Antequera przez najbliższe dni będzie żyć piłką ręczną. Wszystko za sprawą Akademickich Mistrzostw Świata. Polskę reprezentować będą drużyny kobiet i mężczyzn. 

Po sześciu latach przerwy do kalendarza studenckich rozgrywek wraca walka o medale w piłce ręcznej. Ostatni raz impreza rozgrywana była w Rijece, a górą byli Azjaci. Wśród kobiet zwyciężyła Japonia, a wśród mężczyzn triumfowała Korea Południowa. Żadna z tych ekip nie obroni jednak medalu, bo nie ma ich wśród zgłoszonych drużyn (w turnieju bierze udział po siedem ekip męskich i żeńskich).

W ostatnich AMŚ Polki zajęły czwarte miejsce, a Polacy ósme. Teraz obie reprezentacje liczą na poprawę tych lokat. Biało-czerwoni do turnieju przygotowywali się podczas zgrupowania w Opolu. Panowie już w meczu otwarcia zagrają z gospodarzami. W grupie zmierzą się też z Brazylią oraz Indiami.

– Jeszcze nie wiemy, czego możemy się spodziewać, bo nie znamy składów naszych rywali. Jedziemy w trochę w ciemno, ale myślę że mecz otwarcia z Hiszpanią będzie dobrym przetarciem i może nam ładnie ułożyć drogę do strefy medalowej. Podczas naszych przygotowań nie mieliśmy czasu na sparingi, ale był to fajny czas, bo mogliśmy razem potrenować. Tu są chłopaki z całej Polski i trzeba wiedzieć kto jak się zachowuje. Widać, że jest to ambitna grupa i każdy z chęcią jedzie na ten turniej. Atmosferę mamy bardzo dobrą i każdy wie po co tu przyjechał – mówił Bartosz Jurecki, selekcjoner Akademickiej Reprezentacji Polski i były filar polskiej kadry.

foto: Marcin Klimczak

Przez ostanie dni żeńska kadra szykowała się do rozgrywek na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Szczypiornistki w grupie zmierzą się z Czeszkami, Chilijkami oraz Holenderkami. W składzie znalazło się aż pięć studentek AWF Warszawa:  Magdalena Chrapusta, Aleksandra Głuszko, Kamila Grzesista, Julia Zając oraz Sara Szczukocka. Cztery z nich są aktualnymi akademickimi mistrzyniami Polski. Wśród mężczyzn powołani zostali m.in.: Daniel Jendyrca, Paweł Stempin i Piotr Zawadzki którzy także nie tak dawno sięgali po złoto wśród mężczyzn dla Politechniki Opolskiej.

– Nasz zespół to mieszanka dziewczyn, które występują w Superlidze, ale też w Lidze Centralnej oraz I lidze. Mam nadzieję, że uda nam się to wszystko poskładać, bo zawodniczki są ambitne i chcą powalczyć na tej imprezie. Nie było czasu żeby grać sparingi, bo musieliśmy przygotować rozwiązania taktyczne, ale dziewczyny znają się z różnych rozgrywek. Co do rywalek to trzeba poczekać w jakim składzie zagrają. Trudno powiedzieć, kto będzie najmocniejszą drużyną. Fajnie, że na początek zagramy z Chile, bo ta ekipa nie jest uważana za najmocniejszą. Oczywiście nikogo w sporcie nie można lekceważyć – powiedziała Monika Marzec, trenerka polskiej ekipy i była kadrowiczka.

Akademickie Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej rozgrywane są od 1963 roku. Polskie drużyny zdobyły w nich dotąd sześć krążków. W przeszłości Polska była też gospodarzem tych zawodów. W 2006 roku w Gdańsku o medale rywalizowało 17 ekip męskich i 7 żeńskich. Studentki z Polski zdobyły wtedy złoto, wygrywając w finale z Węgierkami 26:21. Nikt nie miałby nic przeciwko powtórzeniu takiego sukcesu.

Akademickie Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej potrwają od 23 do 30 czerwca. Na inaugurację rozgrywek rozegrane będzie spotkanie Hiszpania – Polska (godzina 19:30) w turnieju męskim. Finał turnieju 30 czerwca.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierał strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka Reprezentacja Polski 2024 w piłce ręcznej kobiet

Magdalena Berlińska (uczelnia: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach / klub: Suzuki Korona Handball Kielce), Magdalena Chrapusta, Kamila Grzesista, Sara Szczukocka, Julia Zając (wszystkie Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie / AZS AWF Handball Warszawa), Oliwia Domagalska (Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu / KPR Gminy Kobierzyce), Nikola Głębocka (Uniwersytet Gdański / EKS Start Elbląg), Aleksandra Głuszko (AWF Warszawa / PreZero APR Radom), Karolina Osowska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie / AZS UMCS Lublin), Natalia Pankowska (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie / KGHM MKS Zagłębie Lubin), Lucyna Sobecka, Oliwia Suliga, Oliwia Szczepanek (wszystkie Akademia Piotrkowska / MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski), Aleksandra Sójka (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach / MTS Żory)

Akademicka Reprezentacja Polski 2024 w piłce ręcznej mężczyzn

Krzysztof Jagielski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku / KPR Żukowo), Filip Jarosz (Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie / MMTS Kwidzyn), Daniel Jendryca, Mateusz Lellek, Paweł Stempin, Piotr Zawadzki (wszyscy Politechnika Opolska / Corotop Gwardia Opole), Paweł Kałużny (Collegium Witelona Uczelnia Państwowa Legnica / MKS Zagłębie Lubin), Marcel Kamiński (Uniwersytet Łódzki / Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź), Arkadiusz Michalak (Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie w Warszawie / MKS Zagłębie Lubin), Michał Słupski, Jakub Tokarz, Konrad Wątroba (wszyscy Akademia Tarnowska/Grupa Azoty Unia Tarnów), Jakub Wleklak (Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku / Energa Wybrzeże Gdańsk), Jakub Zimny (Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu / KPR Ostrovia)

AMŚ 2024 w piłce ręczne – mecze grupowe

23.06
Polska- Hiszpania – turniej mężczyzn (19:30)
24.06
Polska – Chile – turniej kobiet (19:30)
25.06
Polska – Brazylia – turniej mężczyzn (10:00)
Polska – Czechy – turniej kobiet (17:00)
26.06
Indie – Polska – turniej mężczyzn (10:00)
Polska – Holandia – turniej kobiet (20:30)