Godziny zostały do rozpoczęcia Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które odbędą się w Lublinie od 23 do 25 lutego. Blisko 410 uczestników z 55 uczelni zmierzy się przy 205 planszach, a czas odliczać będzie im 205 zegarów. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej.
Otwarcie kolejnego sezonu Akademickich Mistrzostw Polski zbiegać będzie się z otwarciami szachowymi. Po siedmiu latach przerwy najlepsi studenci-szachiści przyjadą ponownie do Lublina, żeby bić figury przeciwników i próbować dać im mata. Poziom rywalizacji zapowiada się na wysoki i liczyć się trzeba z tym, że po drugiej stronie szachownicy zasiądzie arcymistrzyni szachowa, mistrzyni międzynarodowa czy też mistrz FIDE.
Przez trzy dni uczestnicy rywalizować będą w hotelu Hotelu Victoria. Turniej składa się z rywalizacji indywidualnej i drużynowej. Zdaniem organizatorów frekwencja w ostatnich latach nieco wzrosła, a przyczynił się do tego m.in popularny serial oraz pandemia COVID-19.
– Pandemia spowodowała, że wszyscy szukali jakiejś alternatywy, żeby spędzać aktywnie czas. Właśnie wtedy popularność szachów wzrosła. Jednak na Akademickie Mistrzostwa Polski przyjeżdża niewiele osób początkujących, chociaż zawsze znajdzie się takich kilka. Najczęściej grają tu zawodnicy mający tytuły arcymistrzów, mistrzów międzynarodowych, czy też mistrzów FIDE. Są to bardzo wysokie rankingi i ścisła krajowa czołówka. W tej chwili w AMP biorą też udział studenci kilkunastu krajów, nie tylko z Europy, którzy studiują w Polsce. Poziom co roku jest trudny do przewidzenia, bo zależy, kto przystąpi do rywalizacji. Z UMCS-u będzie chociażby reprezentant Tanzanii – mówi Zbigniew Pyda, koordynator turnieju.
Wśród głównych kandydatów do wygranej wymienić można obrońców złotego medalu w turnieju drużynowym – Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Wrocławski czy też politechniki z Wrocławia i Poznania. Złota indywidualnie bronić będą arcymistrzyni Julia Antolak (ALK) oraz mistrz FIDE – Mieszko Miś z Uniwersytetu Warszawskiego.
– Jak zawsze stawka będzie bardzo wyrównana i będzie dużo świetnych zawodniczek. Wielokrotnie okazywało się, że faworytki nie miały łatwego życia. Będę grała już piąty raz, a dopiero rok temu po raz pierwszy zdobyłam tytuł. Z pewnością nie będzie dla mnie to łatwa walka. Jest to związane z tym, że są to szachy szybkie. Zawsze im szybsze tempo gry, tym jest większa losowość i większe szanse, że zdarzy się jakaś niespodzianka – oceniła Julia Antolak, studentka Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Ceremonia otwarcia Akademickich Mistrzostw Polski w szachach odbędzie się w piątek o godz. 15. Godzinę później nastąpi początek turnieju indywidualnego. Sobota upłynie pod znakiem rozrywki indywidualnej i drużynowej. W niedzielę od godziny 9:00 do 13:00 zakończenie turnieju indywidualnego.
Organizatorem wydarzenia AZS UMCS Lublin i AZS Województwa Lubelskiego. Partnerem jest Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie i Miasto Lublin. Partnerzy medialni: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Dziennik Wschodni. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.