… a to właśnie Włochy stały się symbolicznym miejscem narodzin nowego, ogólnopolskiego projektu. Wyjazd dwudziestoosobowej reprezentacji na Półwysep Apeniński okazał się iskrą zapalną do zapoczątkowania Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS.
Obserwacja zawodników raczkujących w rywalizacji szermierczej, tenisie stołowym czy nowatorskiej konkurencji agility dog sprawiła, że rozwój akademickiego sportu osób z niepełnosprawnościami w Polsce nabrał tempa. W 2015 roku, po powrocie ekipy z European Day of Integrated Sport, przy Akademickim Związku Sportowym powstała Komisja ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Na czele nowego ciała stanęła Marta Dalecka – do dziś koordynatorka IMP AZS oraz Wiceprezes AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. W skład dziesięcioosobowej komisji wchodzili również: Monika Sobotka, Gabriela Karkoszka, Ewelina Gutkowska, Monika Banasik, Jakub Wieczorek, Waldemar Olejniczak, Filip Wiśniewski, Mikołaj Piekut oraz Adam Stępniak. Oprócz rozwoju sekcji sportu osób z niepełnosprawnościami priorytetowym kierunkiem było stworzenie cyklu zawodów dla studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni wyższych.
Pierwsza edycja Integracyjnych Mistrzostw Polski wystartowała w 2016 roku i obejmowała siedem dyscyplin: boccia, bowling, bilard, goalball, szachy, pływanie oraz tenis stołowy. W pilotażowej odsłonie projektu udział wzięło 250 studentów z 14 uczelni wyższych. Zawody organizowane były przez Kluby AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W kolejnych edycjach liczba uczestników rosła, osiągając w 2019 roku 400 osób z niepełnosprawnościami z 25 uczelni wyższych. To również wtedy, podczas IV IMP AZS został pobity Rekord Guinnessa w najdłuższej grze w Boccia. Dwie studentki: Marlena Pogorzelczyk (UZ Zielona Góra) i Dominika Hoft (UAM Poznań) w hali Uniwersytetu Zielonogórskiego rozegrały ponad 100 meczów, rywalizując przez 25 godzin i 1 minutę.
– Początku programu IMP nie dało się od razu nie zauważyć – jego liderkami były trzy wysokie panie, które od samego startu zabiegały o to, aby misja całego projektu miała swoje stosowne miejsce przy różnych akcjach organizacji. Mowa o Marcie Daleckiej, Monice Banasik i Monice Sobotce – organizatorkach zawodów, ale także wyrazistych ambasadorkach całego cyklu, które z sukcesem dołączyły temat sportu osób z niepełnosprawnościami do regularnej aktywności Akademickiego Związku Sportowego. Konsekwentne działanie, koncepcja, determinacja i zgrany zespół przyczyniły się do zbudowania programu, którym teraz możemy szczycić się na całym świecie, a Marta z liderki początkowo skromnych zawodów integracyjnych urosła do pełnienia funkcji wiceprezesa. Mało komu udało się zdobyć tyle w ciągu pięciu lat – wspomina Mariusz Walczak, wiceprezes ZG AZS ds. rozwoju.
Coraz większe zainteresowanie zawodami sprawiło, że w kalendarzu IMP AZS na rok 2020 zagościły nowe dyscypliny. Pandemia koronawirusa nie zahamowała rozwoju cyklu zawodów, w którym udział wzięło jeszcze więcej studentów i pracowników uczelni wyższych względem lat ubiegłych. Zawodnicy po raz pierwszy mogli spróbować swoich sił w badmintonie, żeglarstwie, strzelectwie sportowym, e-sporcie i showdown.
– Od pięciu lat poświęcamy temu projektowi dużo czasu i uwagi. Nieustannie chcemy się rozwijać, zdobywając nowe horyzonty. Jak powiedziała Maria Curie Skłodowska „droga postępu nie jest ani szybka, ani łatwa”. Jesteśmy bogatsi o pięć lat doświadczeń, wspaniałych zawodów, tysięcy poznanych ludzi. Zajmujemy się dziedziną, która dotąd w AZSie i w Polsce była niezagospodarowana. Jak widać, jest w niej wielki potencjał. Dokładamy wszelkich starań, by każdy cykl jak i pojedyncze zawody były wyjątkowe – mówi Marta Dalecka, wiceprezes AZS ds. SOzN.
Pięcioletni rozwój akademickiego sportu osób z niepełnosprawnościami został dostrzeżony przez Komisję Europejską. Spośród 181 projektów z całej Europie, Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS zostały wybrane do ścisłej dziewiątki finalistów konkursu #beInclusive. W TOP-9 najbardziej wpływowych projektów wykorzystujących sport do zwiększenia integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami znalazły się: Wielka Brytania – CU, Belgia – Integrated Karate for all, Polska – Integrative Championship, Dania – Ombold, Francja – Ovale Citoyen, Włochy – Run challenge, Portugalia – Surf Art, Holandia – U on Board oraz Austria – Vienna Hobby Lobby.
We wtorek 1 grudnia odbędzie się gala podsumowująca konkurs #beInclusive. O godzinie 19:00 dowiemy się, które miejsce w rankingu zajął projekt Akademickiego Związku Sportowego. Ty też możesz uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Zarejestruj się i bądź z nami!