Warto było czekać dziesięć lat, żeby zmagania studentów i studentek ze Starego Kontynentu zawitały ponownie do Warszawy. Pod koniec sierpnia w stolicy Polski odbędą się zacięte pojedynki o medale i nie jest to żadna przenośnia. Wszystko za sprawą Akademickich Mistrzostw Europy w sportach walki.
Po raz czwarty w historii odbędzie się rywalizacja o trofea Akademickich Mistrzostw Europy w sportach walki. Po Coimbrze i dwukrotnie Zagrzebiu tym razem zawody zawitają do Warszawy. Wydarzenie rozgrywane będzie w czterech dyscyplinach: judo, karate, kickboxingu oraz taekwondo. Biorąc pod uwagę liczbę kategorii wagowych oraz to, że rywalizować będą kobiety i mężczyźni, to do zdobycia jest więcej niż worek medali. Wszystko toczyć będzie na czterech obiektach: Arenie Ursynów, OSIR Włochy, hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz sali konferencyjnej hotelu Arche. Zawody potrwają od 22 do 25 sierpnia 2025 roku.
Zapowiada się jedno z największych sportowych wydarzeń tego roku w Warszawie. Swój udział zapowiedziało ponad 1400 osób z 30 krajów, wliczając w to nie tylko zawodników, ale też ich sztaby. Sportowcy-studenci reprezentować będą ponad 325 uczelnie wyższe z całej Europy. W tym gronie jest aż 39 szkół wyższych z Polski. Zgodnie z przepisami EUSA (Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego) w rywalizacji mogą brać tylko studenci między 17 a 30 rokiem życia.
– W ostatnich latach nie aplikowaliśmy o wydarzenia międzynarodowe, bo skupiliśmy się na lokalnych działaniach. Jeszcze kilka lat temu był pomysł organizacji Akademickich Mistrzostw Świata w pięcioboju nowoczesnym, ale pandemia pokrzyżowała tamte plany. To z pewnością będzie dla nas nowe wyzwanie, któremu oczywiście chcemy podołać. Mamy doświadczenie z wielu różnych imprez, ale jeszcze zawodów w sportach walki nie organizowaliśmy. Korzystamy jednak z pomocy osób, które znają się na tych dyscyplinach. Chciałbym, żeby to był wyjątkowy czas. Liczę, że uczestnicy ciepło zapamiętają Warszawę i chętnie będą tu wracać – powiedział Rafał Jachimiak, wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego Warszawa, koordynator zawodów.
Dwa lata temu podczas Akademickich Mistrzostw Europy w sportach walki złote medale studenci z Polski zdobyli w kickboxingu. W kategorii do 73 kg wygrał wtedy Konrad Kaczmarkiewicz z AWF Warszawa, a wśród kobiet w kategorii do 65 kg zwyciężyła Paulina Grzegórska. Teraz przed szansą obrony tytułu stanie ta druga. – Przygotowania do zawodów idą intensywnie pomimo ciężkiego okresu na uczelni i sesji. Teraz głównie zajmujemy się pracą nad wytrzymałością, siłą i oczywiście szlifowaniem techniki. Chciałabym zaprezentować się jak najlepiej i powalczyć o obronę złota, ale wiem, że poziom rywalizacji rośnie i mam nadzieję, że wszystko pójdzie po mojej myśli. Uważam, że AME to wydarzenie, które pokazuje prawdziwą widowiskowość akademickich sportów walki. Jeśli chodzi o moją dyscyplinę, czyli kickboxing, można będzie zobaczyć zacięte walki naprawdę dobrej klasy zawodników. Warto być na trybunach, bo to nie tylko rywalizacja, ale też atmosfera, której nie da się podrobić – powiedziała studentka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Ceremonia rozpoczęcia Akademickich Mistrzostw Europy odbędzie się w piątek 22 sierpnia na Torze Służewiec. Nie zabraknie tam części artystycznych i tradycyjnej defilady sportowców. Początek zaplanowana jest na godzinę 20. Każdego dnia odbywać będą się walki eliminacyjne i finałowe, więc na brak wrażeń nikt nie będzie mógł narzekać.
Przypomnijmy, że ostatni raz Akademickie Mistrzostwa Europy rozgrywane były w Warszawie w 2015 roku. Odbyły się wtedy turnieje w brydżu sportowym i badmintonie. Po latach przerwy międzynarodowa rywalizacja wraca do stolicy Polski. To jednak nie koniec wielkich emocji, bo w 2026 roku w Warszawie odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu.
Organizatorem wydarzenia jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Partnerami są Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Akademicki Związek Sportowy.
Oficjalna strona zawodów: https://combatsports2025.eusa.eu/
Lista zgłoszonych uczelni z Polski:
Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Politechnika Białostocka
Akademia Finansów i Biznesu Vistula Filia w Olsztynie
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Politechnika Gdańska
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Lubelska
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
Uniwersytet Bielsko-Biała
Uniwersytet Gdański
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Akademia – Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi
Uniwersytet Łódzki
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Akademia Nauk Stosowanych w Lublinie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Warszawska Akademia Medyczna
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Politechnika Warszawska
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Foto: EUSA Combat Sports 2023