W sobotę w Pile rozpoczną się Akademickie Mistrzostwa Polski w judo. W zawodach w Wielkopolsce zobaczymy wielu czołowych polskich judoków.
W AMP w judo, których gospodarzem po raz piąty z rzędu będzie Akademia Nauk Stosowanych w Pile, ujrzymy rekordową liczbę 283 uczestników (90 kobiet i 193 mężczyzn) z 54 uczelni. Weekendowa rywalizacja na tatami będzie prowadzona w siedmiu kategoriach wagowych oddzielnych dla kobiet i mężczyzn.
– Szykuje się naprawdę duża impreza. Frekwencja na tegorocznych AMP-ach przerasta krajowe mistrzostwa seniorów czy Puchary Polski. W zasadzie to pierwsza poważna w tym roku impreza w Polsce, dlatego ciekawi jesteśmy, jaką formę pokażą zwłaszcza seniorzy i młodzieżowcy – mówi Paweł Łojewski, prezes KU AZS ANS Piła, organizatora tegorocznych AMP w judo. – W tym roku nie powalczymy o drużynowe zwycięstwo. Rok czy dwa lata temu mieliśmy silną grupę kadrowiczów. Teraz dysponujemy gronem młodych, zdolnych zawodników, gdzie są nawet złoci medaliści AMP jak Martyna Brzyska (-70 kg), ale nie chcemy wywierać na nich niepotrzebnej presji – uzupełnia.
Wśród startujących zobaczymy 16 aktualnych medalistów mistrzów Polski seniorów, a także uczestników mistrzostw Starego Kontynentu, letnich uniwersjad czy Pucharów Świata i Europy. W Pile powalczy również 22 zawodników, którzy stanęli na podium ostatnich AMP w judo. Jednym z nich jest debiutujący w barwach nowej uczelni Oleksii Lysenko (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), multimedalista tej imprezy i aktualny mistrz w kategorii do 100 kg, który łącznie czterokrotnie sięgał po złoto.
– Każdego roku AMP-y były dla mnie ważnym startem i nigdy nie odpuszczałem udziału w nich. Z kolei Piła zawsze to dla mnie szczęśliwe miasto, w którym zdobywałem też medale MP – mówi Lysenko, triumfator zeszłorocznych Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi, który zakończył już zawodową karierę i aktualnie jako trener dzieli się swoim doświadczeniem z młodzieżą. – Reprezentując nową uczelnię, fajnie byłoby zdobyć medal dla niej. Z WSG Bydgoszcz wystartuje również Mateusz Garbacz (-73 kg). Moim zdaniem, możemy powalczyć o złota w swoich kategoriach wagowych – uważa.
Ponadto, tytułów złotych medalistów AMP 2022 w judo będą bronić Mateusz Śliwa (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, kategoria wagowa -81 kg), jego klubowa koleżanka Klaudia Cieślik (-52 kg) czy Natalia Stokłosa (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, -48 kg). W Pile ujrzymy również m.in. obecnych mistrzów kraju seniorów – Pawła Tylka (Politechnika Opolska, -66 kg) i Paulinę Szlachtę (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, -48 kg). Drużynowego tytułu bronią z kolei judocy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która po pięciu imprezach AMP przewodzi klasyfikacji medalowej cyklu.
Początek dwudniowych AMP w judo w sobotę, 1 kwietnia (hala ANS w Pile przy ul. Podchorążych 10), o godzinie 10:00. Transmisja na żywo z finałów będzie dostępna w telewizji Fight Time. Patronat honorowy nad mistrzostwami objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Partnerami AMP w judo w Pile są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, miasto Piła, Okręgowy Związek Judo w Poznaniu, Sady Dolina Noteci, Grapil (producent odzieży służbowej), Dom Wydawniczy REBIS oraz Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych – Wyrwa i Wspólnicy.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Program AMP w judo w Pile
Sobota, 1 kwietnia
godz. 10:00 – otwarcie mistrzostw
godz. 10:15 – walki eliminacyjne i repasażowe w kategoriach mężczyzn (-90 kg, -81 kg, -73 kg, -66 kg, -60)
godz. 14:00-16:00 – blok walk medalowych w tych kategoriach (po zakończeniu walk ceremonia dekoracji)
Niedziela, 2 kwietnia
godz. 10:00 – walki eliminacyjne i repasażowe w kategoriach kobiet (+78 kg, -78 kg, -70 kg, -63 kg, -57 kg, -52 kg, -48 kg) i mężczyzn (+100 kg, -100 kg)
godz. 13:00-15:00 – blok walk medalowych w tych kategoriach (po zakończeniu walk ceremonia dekoracji)
Lista uczelni biorących udział w AMP w judo w Pile
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Lublinie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet SWPS w Warszawie
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie