Udanie zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Świata w kolarstwie dla zawodniczek i zawodników z Polski. Na podium wyścigu MTB cross-country stanęła Matylda Szczecińska zdobywając srebrny medal. W ciągu pięciu dni biało-czerwoni wywalczyli aż osiem krążków.   

Kostaryka nie słynie może z wielkich wyścigów kolarskich, ale to właśnie tam przez pięć dni wszystko kręciło się wokół Akademickich Mistrzostw Świata. Łącznie na starcie stanęło blisko 110  studentów-sportowców z 24 państw. Po zaciętej rywalizacji szosowców ostatnie dwa dni należały do kolarzy górskich. Na terenie kampusu Instytutu Technologicznego w  San Carlos wyznaczona została selektywna trasa, na której w sobotę rozgrywany był eliminator MTB. Całe zawody zwieńczył bardziej popularny wyścig kolarzy górskich w stylu cross-country.

Jedno okrążenie liczyło blisko 4 kilometry i panie pokonywały takich pięć rund, a panowie siedem . Chociaż zawody startowały o godzinie ósmej czasu lokalnego, to na termometrach było 30 stopni Celsjusza, a do tego panowała duża wilgotność powietrza. To jednak nie wpłynęło na przebieg mistrzostw, bo zawodnicy z Europy radzili sobie bardzo dobrze w tych tropikalnych warunkach.

W rywalizacji pań obserwować można było zacięty pojedynek pomiędzy Matyldą Szczecińską i zwyciężczynią eliminatora – Czeszką Patricią Srnską. Przez większość czasu na przedzie wyścigu znajdowała się zawodniczka w biało-czerwonym stroju, ale gdzieś pod koniec trzeciej rundy wyprzedziła ją Czeszka i zyskała kilka metrów przewagi. Rywalka nie popełniła żadnego błędu i zdobyła swoje drugie złoto na tej imprezie. Studentka AWF Wrocław zmęczona, ale szczęśliwa ukończyła zmagania na drugiej pozycji, tracąc do zwyciężczyni 26 sekund. Za nią uplasowała się kolejną zawodniczka z Czech – Aneta Novotna.

– Czułam od początku, że muszę naciskać, bo jest to tylko sześć okrążeń i będzie to szybki wyścig. Na pierwszym i drugim okrążeniu nie czułam się jakoś super dobrze, bo nie mogłam oddychać nosem i trzymałam energię na kolejne rundy. Jak zobaczyłam, że zbliża się do nas kolejna dziewczyna z Czech, to wiedziałam, że mogą one ze sobą współpracować. Chciałam się urwać, ale czułam, że Patricia jest mocniejsza zwłaszcza na płaskich odcinkach. Ja bardziej preferuję podjazdy. Nie spodziewałam się, że zawody będą transmitowane dlatego dziękuję wszystkim za kibicowanie – mówiła w wywiadzie Matylda Szczecińska.

Ostatnią szansą na zdobycie medalu dla Polski podczas tych mistrzostw był wyścig panów. Pierwsze rundy należały do kolarza z Czech, który uciekł reszcie stawki. Z tyłu mocno w grupie pracowała trójka Polaków, żeby zmniejszyć straty do lidera. Nikt nie chciał popełnić błędu na żadnym z podjazdów czy zakrętów, bo mogło to kosztować cenne sekundy.

Czech Jan Zatloukal rozgrywał swój własny wyścig i pewnie wygrał z czasem 1:11:32. Za nim uplasował się Portugalczyk Joao Cruz, a trzeci był Niemiec Luiss Krauss. Najlepszy z Polaków Mateusz Szyszko vel Chorąży zajął piąte miejsce z wynikiem 1:13:43.

W klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Świata w kolarstwie Polska zajęła piąte miejsce z dorobkiem ośmiu medali (czterech srebrnych i czterech brązowych). Zwyciężyli Czesi mając na koncie siedem medali, z czego aż pięć było złotych.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMŚ 2024 w kolarstwie – MTB XCO

Kobiety
1. Patrice Srnska (CZE) 1:00:48
2. Matylda Szczecińska (POL) 1:01:14
3. Aneta Novotna (CZE) 1:01:22
11. Kinga Żur (POL)  1:08:53

Mężczyźni
1. Jan Zatloukal (CZE) 1:11:32
2. Joao Cruz (POR) 1:12:36
3.  Luiss Krauss (GER) 1:13:27
5. Mateusz Szyszko (POL) 1:13:43
7. Piotr Kryński (POL) 1:16:06
20. Filip Surdyk (POL)

AMŚ w kolarstwie  – polscy medaliści
Zuzanna Chylińska – srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego, srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas
Marcin Trojanowski – srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas
Matylda Szczecińska – srebrny medal w MTB XCO
Olga Wankiewicz – brąz w wyścigu ze startu wspólnego
Szymon Pomian – brąz w wyścigu ze startu wspólnego
Konrad Czabok – brąz w jeździe indywidualnej na czas
Piotr Kryński – brąz w eliminatorze MTB