Działająca w Akademickim Związku Sportowym Marianna Pikul otrzymała nagrodę specjalną Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji 2023. – Byłam zaskoczona, zdecydowanie nie spodziewałam się takiego wyróżnienia – mówi laureatka pracująca na co dzień w Dziale Międzynarodowym AZS, która ma już w planach kolejne pomysły do realizacji.
Ogłoszenie wyróżnień przyznanych przez FRSE nastąpiło pod koniec listopada podczas uroczystej gali. Jedną z laureatek była właśnie Pikul, która od kilku lat jest zaangażowana w pracę na rzecz Akademickiego Związku Sportowego. – Zdecydowanie byłam zaskoczona. FRSE kilka lat temu przyznało mi już nagrodę i zdecydowanie nie spodziewałam się kolejnych. Jestem bardzo wdzięczna za wsparcie, jakie od nich dostaję. Również jako organizacja bardzo cenimy naszą współpracę, więc jest to tym bardziej miłe. Z pewnością taka nagroda sprawia, że można na chwilę podsumować to, co się robi i jak się funkcjonuje. Jest to na pewno miłe, ale staram się po prostu robić to, co lubię, a nagrody są niespodziewanym, ale bardzo przyjemnym skutkiem ubocznym. Bardzo się cieszę, że programy i projekty Erasmus+, które tworzymy, przynoszą korzyści dla ludzi w nie zaangażowanych, jak i dla sportu, i na tym głównie się skupiam – mówi pasja.azs.pl Pikul.
Przeczytaj również: Marianna Pikul: Dostałam kredyt zaufania
W życiu zawodowym Marianny, która pracuje w Dziale Międzynarodowym AZS, wiele się dzieje. – Ostatnie dwa lata przede wszystkim przyniosły mi dużo satysfakcji ze względu na pracę w tym dziale i uczestnictwo w Akademickich Mistrzostwach Świata (AMŚ), jak i w uniwersjadach. Zwiedziłam kawałek świata, ale przede wszystkim były to super wyzwania. Moja pierwsza rola kierownika drużyny przypadła na AMŚ w łyżwiarstwie szybkim w USA i była to super lekcja, podobnie jak uniwersjady w 2023 roku. W 2022 oraz 2023 roku miałam również przyjemność reprezentować AZS i EUSA (Europejską Federacje Sportu Akademickiego) w inicjatywie Komisji Europejskiej dotyczącej popularyzacji aktywności fizycznej. Łączyło się to z uczestnictwem w konferencjach dotyczących sportu w Europie, jak i analizie oraz wprowadzeniu zmian do programów finansujących sport – precyzuje Pikul, która nieustannie zajmuję się pisaniem i wdrażaniem wniosków europejskich. – W ostatnich dwóch latach wdrażaliśmy 8 takich wniosków i już ponad 40 różnych osób mogło skorzystać z wyjazdów zagranicznych, by zdobywać nowe doświadczenia – dodaje.
Warto dodać, iż Pikul nie była jedyną laureatką nagrody specjalnej przyznane za ten rok przez FRSE. Organizatorzy wyróżnili także JM prof. dr hab. Alojzego Nowaka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz prezesa zarządu Akademickiego Związku Sportowego, oraz prof. Politechniki Łódzkiej, dr inż. Dorotę Piotrowską, Eksperta Innowacji Centrów Erasmus+. – To przyjemność móc być nagrodzonym w tak niesamowitym towarzystwie – dodaje Pikul.
Jak przyznaje Marianna, praca w AZS daje jej dużą satysfakcję i możliwości. – Moje marzenia mogą być tutaj planami. Najbliższe to kolejne wnioski i inicjatywy w Erasmus+. Chciałabym zaangażować jeszcze więcej klubów, jak również członków AZS w nasze projekty. Z pewnością nie mogę się również doczekać, by znów współpracować z naszymi sportowcami czy to przy okazji Akademickich Mistrzostw Świata, czy Europejskich Igrzysk Akademickich – kończy bohaterka naszego artykułu.