W teorii każda z drużyn miała 33% procent szans na awans, ale w praktyce 100% premiowanych lokat wywalczyły uczelnie z Warszawy. Żeby rachunki były jeszcze trudniejsze, niektórzy liczyli lata od ostatniego występu w finale Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn i nie potrafili się ich doliczyć.
Przez trzy dni w halach Centrum Sportu i Rekreacji UW oraz Centrum Sportowo- Rehabilitacyjnego WUM rywalizowało 12 uczelni. Wszystko to w ramach półfinału B Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Łącznie rozegrano 28 gier, których stawką była walka o cztery miejsca dające przepustkę do finału w Krakowie.
W przeciwieństwie do kończących się futsalowych mistrzostw Europy najwięcej emocji nie dostarczał mecz o pierwsze miejsce, ale spotkania ćwierćfinałowe. Każdy z czterech pojedynków miał ogromną stawkę, bo od ich wyniku zależała sprawa znalezienia się w ogólnopolskim finale lub zakończenia udziału już w półfinałach.
Mimo napiętego harmonogramu faworyci turnieju nie zawiedli. Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w sobotę wygrała ćwierćfinał z Uniwersytetem Łódzkim (3:0) i w półfinale po zaciętym pojedynku pokonała Politechnikę Warszawską (2:1). Następnie podopieczni trenera Macieja Karczyńskiego udali na mecz Pucharu Polski do Białegostoku. Zwyciężyli tam (5:1) i wrócili na niedzielny finał z Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Wrócili jednak już bez swojego bramkarza Kamila Wójcika, który doznał urazu.
W meczu o pierwsze miejsce w roli lotnego bramkarza wystąpił przez cały mecz najskuteczniejszy zawodnik Uniwersytetu Warszawskiego – Michał Rabiej. Chociaż po strzale Bartosza Ozana SGGW wyszło na prowadzenie, to za sprawą wspomnianego Rabieja zdołali odrobić straty i ostatecznie wygrali (3:1).
– Poziom meczów był wysoki, ale warto podkreślić, że odkąd jestem studentem, pierwszy raz cztery stołeczne drużyny wyszły ze strefy. To pokazuje tylko, że futsal w Warszawie rośnie w siłę i się rozwija. Dla nas turniej ułożył się bardzo dobrze i pewnie wygraliśmy w ćwierćfinale. To są moje ostatnie AMP-y i chciałbym je zakończyć mocnym akcentem. Futsal to moja koronna dyscyplina i bardzo by mi zależało żeby przywieźć medal – mówił Radosław Marcinkowski, zawodnik Uniwersytetu Warszawskiego.
W finałach Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu zagra też Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Politechnika Warszawska. W ostatniej dekadzie tych drużyn próżno było szukać w wynikach turniejów finałowych i jest to ich olbrzymi sukces. Uczelnia z Ursynowa od niedawna posiada drużynę grającą w II lidze futsalu i jak widać, zbiera tego efekty.
W ćwierćfinale SGGW po emocjonującym pojedynku w rzutach karnych pokonało WSWFiT Białystok, a bohaterem spotkania został bramkarz Adrian Frankowski (w regulaminowym czasie gry było 2:2). Chyba jest to element, który musieli mieć opracowany, bo w półfinale wykonywali karne lepiej od Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie ( 3:3, k. 2:1).
– To jest historyczny awans, bo wcześniej nie było u nas nawet takiej sekcji. Drużyna powstała w zeszłym roku, bo chcieliśmy rozwijać pracę jaką zaczęliśmy z sekcją żeńską. Chcemy na naszej uczelni budować sport akademicki, a futsal w Polsce bazuje na nim. Pewnie gdyby ktoś przed turniejem powiedział nam, że zajmiemy drugie miejsce, to byśmy brali w ciemno i pakowali do Krakowa, a tak po meczu o pierwsze miejsce czujemy pewien niedosyt – powiedział bramkarz SGGW.
W gronie finalistów wystąpi wspomniana Akademia Wychowania Fizycznego, która w ćwierćfinale rozgrywek wyeliminowała UWM Olsztyn (4:1). Ich dobry występ nie jest jednak niespodzianką, bo na co dzień uczelnia z Bielan jest liderem w rozgrywkach II ligi. W niedzielnym meczu o trzecie miejsce AWF pokonał grającą w okrojonym składzie Politechnikę Warszawską (4:1).
Najlepszym strzelcem turnieju został Michał Rabiej z ośmioma golami na koncie. Najlepszym bramkarzem wybrano Adriana Frankowskiego z SGGW, a za MVP turnieju uznano Denysa Lifanowa z UW.
Finał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu rozegrany zostanie w dniach 23-26.02.2022.
Organizatorem imprezy był AZS Uniwersytet Warszawski. Głównym sponsorem cyklu Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Projekt wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU. Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Klasyfikacja końcowa AMP w futsalu mężczyzn – Półfinał B
1. Uniwersytet Warszawski
2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
4. Politechnika Warszawska
5. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
6. Uniwersytet Łódzki
7. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
8. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku
9. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
10. Politechnika Łódzka
11. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
12. Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie