Koniec AMP, UW znów triumfuje!

0
1063

Uniwersytet Warszawski wygrał klasyfikację generalną cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. Warszawscy studenci wyprzedzili na podium Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechnikę Gdańską. Identycznie było także w dwóch poprzednich sezonach.

Swój udział w AMP zaznaczyło 146 uczelni z całego kraju. O tytuł najlepszej walczono do ostatnich zawodów w siatkówce plażowej. Podwójne zwycięstwo UW przypieczętowało jego siódmy w ostatniej dekadzie triumf w całych rozgrywkach. Rywalizacja była jednak bardziej wyrównana niż w ostatnich latach.

Studenci 95 uczelni w ciągu całego sezonu przynajmniej raz stawali na podium. W klasyfikacji medalowej po raz trzeci z rzędu wygrała AWF Katowice, która zdobyła 12 złotych, 17 srebrnych i 8 brązowych krążków (aż 10 podczas AMP w pływaniu). Drugie miejsce przypadło AWF z Warszawy (11 – 3 – 6), a trzecie krakowskiej AGH (10 – 7 – 6).

Tegoroczne AMP obejmowały 28 dyscyplin: aerobik sportowy, badminton, biegi przełajowe, brydż, ergometr sportowy, futsal, jeździectwo, judo, karate, kolarstwo górskie, koszykówkę, lekką atletykę, narciarstwo, pływanie, piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę, siatkówkę plażową, snowboard, szachy, tenis, tenis stołowy, trójbój siłowy, wioślarstwo, wspinaczkę, żeglarstwo oraz debiutujące w programie strzelectwo i szermierkę. 16 z nich rozgrywano z podziałem na kobiety i mężczyzn, co oznacza, że w całym cyklu wyłoniono 44 drużynowych akademickich mistrzów Polski.

Najlepszych poznawaliśmy w rywalizacji bezpośredniej (takiej jak w przypadku pływania czy lekkiej atletyki), w części dyscyplin (np badminton) przed finałami rozgrywano kwalifikacje strefowe, a w tych najbardziej popularnych (gry zespołowe) rywalizacja się zaczynała się już na poziomie województw. Cały cykl AMP obejmował przez to 75 wydarzeń centralnych i dwa razy tyle lokalnych eliminacji.

– Możemy być dumni z tych wszystkich statystyk. W wielu imprezach mieliśmy po kilkuset uczestników. Do tego trzeba także doliczyć w wielu sportach kwalifikacje regionalne, więc naprawdę mówimy o rzeszach wielu tysięcy sportowców, którzy walczyli w tym roku o medale AMP – mówi Robert Krebok, koordynator cyklu AMP.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a partnerem strategicznym wszystkich imprez AMP była Grupa LOTOS S.A. – Dziękujemy wszystkim naszym partnerom, a także przedstawicielom wielu samorządów wojewódzkich i miast za pomoc w finansowaniu poszczególnych imprez – dodaje Krebok.

Kolejny sezon Akademickich Mistrzostw Polski wystartuje na początku 2020 roku.

Najlepsza 10 klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski 2019
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków
3. Politechnika Gdańska
4. Politechnika Wrocławska
5. Politechnika Poznańska
6. Politechnika Śląska Gliwice
7. Akademia Wychowania Fizycznego Katowice
8. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
9. Politechnika Łódzka
10. Uniwersytet Śląski Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj