Podobno fortuna kołem się toczy, ale w tym przypadku toczyć będzie się na dwóch kołach. Na przełomie maja i czerwca na Kostaryce odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata w kolarstwie. Polskę reprezentować będzie 12-osobowa grupa zawodniczek i zawodników.
Po sześciu latach przerwy studenci-kolarze wracają do walki o medale Akademickich Mistrzostw Świata. Zawody z mniejszymi i większymi przestojami odbywają się aż od 1978 roku. Dokładnie dziesięć lat temu temu rywalizacja odbywała się w Jeleniej Górze. Natomiast ostatni raz uczestnicy zjechali się do portugalskiej Bragi. Zawody zakończyły się wtedy sporym sukcesem, bo nasi reprezentanci zdobyli sześć medali, na czele ze złotem Marty Lach w wyścigu ze startu wspólnego. Trzy lata później zawodniczka zadebiutowała na igrzyskach w Tokio. Dotąd w kolarskich AMŚ Polacy wywalczyli łącznie 25 krążków, w tym 7 najcenniejszych.
Tym razem zmagania odbywać będą się w San Carlos, które położone jest w okolicach wulkanu Arenal. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych turystycznych miejsc na Kostaryce. Uczestnicy Akademickich Mistrzostw Świata nie przyjeżdżają tam jednak na urlop i dla pięknych krajobrazów. Wydaje się, że warunki do ścigania nie będą sprzyjać. W maju średnia temperatura wynosi 31 stopni Celsjusza.
– Jeśli chodzi o aklimatyzację, to będziemy na Kostaryce trzy dni przed ceremonią otwarcia. Ze względu na koszty nie możemy sobie pozwolić na dłuższy wyjazd. Myślę jednak, że to nam wystarczy, bo mamy już w miarę doświadczonych zawodników i zawodniczki, którzy jeździli w upalnych warunkach i bardzo deszczowych. Dodatkowo starty odbywają się w godzinach porannych. Jak sprawdzaliśmy, to deszcze zaczynają się dopiero po południu i liczymy że nas ominą – opowiada Maciej Stanowicz, trener drużyny kolarzy szosowych.
W rywalizacji udział wziąć ma blisko 140 studentów-sportowców z 26 państw takich jak Polska, Argentyna, Belgia, Holandia, Ekwador, Meksyk, Słowacja, Niemcy, Chiny, Węgry czy oczywiście gospodarze. Zmagania toczyć będą się w wyścigach szosowych: kryterium ulicznym, starcie wspólnym i jeździe indywidualnej na czas oraz w rywalizacji MTB cross-country i eliminatorze. Start i meta wyścig wspólnego znajdować będą się na terenie kampusu Instytutu Technologii. Każdego dnia do wywalczenia będzie komplet medali.
– O taktyce coś więcej będziemy mogli powiedzieć, jak już przejedziemy trasy na rowerach i obejrzymy je dokładnie. Na pewno wśród kobiet mamy zawodniczki, które mogą powalczyć w jeździe na czas i w starcie wspólnym. Podobnie jest wśród chłopaków. Kryterium to często jest loteria i każdy może powalczyć z odjazdu. Kolarstwo to sport drużynowy, ale podczas takich zawodów mistrzowskich jest pewien problem, bo trzeba złożyć i zgrać ekipę z zawodników i zawodniczek, którzy zwykle ze sobą rywalizują. Tu mamy wiele wyścigów więc możemy to tak podporządkować, że każdy dostanie swoją szansę. Raz będzie pomagał, a raz powalczy o coś dla siebie. Wszystkie ustalenia są jednak jeszcze przed nami, jak zobaczymy listy startowe – dodał trener Stanowicz.
W Akademickiej Reprezentacji Polski zobaczymy kolarzy szosowych: Olgę Wankiewicz i Oliwię Majewską (obie WSKFiT Pruszków), Natalię Krześlak i Zuzannę Chylińską (obie UMK Toruń), medalistów Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie MTB – Konrada Czaboka (Politechnika Warszawska) i Szymona Pomiana (Politechnika Białostocka) oraz Marcina Trojanowskiego (AGH Kraków) – trzeciego zawodnika ubiegłorocznych mistrzostw kraju w e-kolarstwie. Grupę specjalistów od kolarstwa górskiego tworzą: Kinga Żur (AGH Kraków), Matylda Szczecińska (AWF Wrocław), Filip Surdyk (Politechnika Warszawska), Mateusz Szyszko vel Chorąży (Uniwersytet Warszawski) i brązowy medalista AMP – Piotr Kryński (WANS Białystok).
Akademickie Mistrzostwa Świata w kolarstwie potrwają od 29 maja do 2 czerwca.
AMŚ 2024 w kolarstwie – program zawodów (start o 16 czasu polskiego)
29 maja – kryterium uliczne (35 minut – kobiety, 45 minut – mężczyźni, okrążenie 3,5 km)
30 maja – jazda na czas (kobiety – 17 km, mężczyźni – 19 km)
31 maja – wyścig ze startu wspólnego (kobiety – 86 km, mężczyźni – 112 km)
1 czerwca – MTB cross country
2 czerwca – MTB eliminator
Transmisja: https://www.fisu.tv/browse
Foto: archiwum prywatne