To nie jest fitness, ale każdy dba o figurę, a zwłaszcza króla. Mowa o królewskiej grze, w której każdy może się sprawdzić. Właśnie ruszają zgłoszenia na Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w szachach. Turniej rozegrany zostanie w dniach 22-24 marca w Warszawie.
Po kilku latach pasjonującej rywalizacji uczestnicy Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS przenoszą się ze Śląska do Warszawy, żeby zmierzyć się na 64 polach. Zanim w ruch pójdą gońce, wieże i piony, najpierw trzeba się zgłosić. W turnieju obowiązuje limit uczestników, a chętnych z pewnością nie będzie brakować. Jak mówią organizatorzy, na ostatnie integracyjne zawody w narciarstwie pierwsze zgłoszenia wpłynęły po zaledwie 57 sekundach.
Organizator pokrywa koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem zakwalifikowanych zawodników. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje kolejność zgłoszeń. W turnieju mogą uczestniczyć pełnoletnie osoby z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności.
– Zainteresowanie szachami zawsze było duże. Jest to dyscyplina, która nie wymaga dużej sprawności fizycznej, tylko intelektualnej. Zawody są przystosowane dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przykładowo dla osób słabowidzących są szachy ze specjalnymi wypustkami. Przez lata przez ten turniej przewinęło się wiele ciekawych postaci – opowiada Dawid Piechowiak, jeden z organizatorów imprezy.
W ubiegłym roku triumfatorem został Paweł Piekielny z AZS Uniwersytetu Wrocławskiego, gromadząc komplet punktów. Nie była to sensacja, bo ma on na koncie tytuł mistrza świata w szachach błyskawicznych wśród osób niesłyszących. W 2023 roku zdobył też srebrny medal Akademickich Mistrzostw Polski w szachach drużynowo. W zawodach wzięło wtedy udział ponad 50 osób.
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w szachach odbędą się w dniach 22-24 marca. W piątek przeprowadzane będzie szkolenie i trening. Natomiast w sobotę i niedzielę toczyć będą się rozgrywki. Każdy dzień podzielony będzie na dwa bloki.
Organizatorem cyklu IMP AZS jest Akademicki Związek Sportowy. Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest PZU.