Na podstawie badań naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii twierdzą, że tylko osiem na sto osób zrealizuje noworoczne postanowienia. Dlaczego więc aż 92% osób ponosi porażkę?
Badania University of Scranton pokazują, że 25% osób rezygnuje ze swoich postanowień już w pierwszym tygodniu, kolejne 4% w ciągu następnego tygodnia, a 36% osób po miesiącu. Połowa osób, która miała noworoczne postanowienia, zaniecha działań w połowie roku.
Istnieje wiele sposobów wyznaczania celów, ale czy potrzebne są jakieś szczególne cechy, aby umieć się z nimi zmierzyć? Z pewnością zaliczają się do nich determinacja, upór, wytrwałość, ambicje, poziom świadomości. Okazuje się jednak, że czymś, co znacznie zwiększa szanse na realizacje marzeń, jest sposób ich planowania.
Niezwykle pomocną metodą wyznaczenia celów jest SMART. Według jej założeń cel powinien być:
– szczegółowy,
– mierzalny,
– atrakcyjny,
– realny,
– terminowy.
Zatem, kiedy jak nie teraz będzie lepszy czas, aby dodać do swoich marzeń datę realizacji. W celu ułatwienia planowania noworocznych postanowień możesz podążać za następującymi wskazówkami:
– zapisz to (kartka, notes, kalendarz, mapa marzeń); są różne sposoby; ważne aby zapisać swoje cele,
– użyj wyobraźni (wyobrażaj sobie nie tylko cel, ale też drogę do jego realizacji),
– dodaj emocje (poczuj, jak będziesz się czuć, gdy osiągniesz wymarzony cel),
– let it go (zaplanuj postanowienia, bądź uważny, ale nie spięty w realizacji),
– planuj marzenia, które w twojej głowie mają około 50% prawdopodobieństwa spełnienia się,
– określ czas realizacji (wyznacz miesiąc lub konkretną datę),
– formułuj swoje myśli konkretnie i precyzyjnie,
– zapisuj w czasie teraźniejszym, np. ważę …. w lipcu 2022 roku.
A zatem do dzieła…
Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.
Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Monika Witkowska
O autorce:
Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczycielka wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.