Czwarty dzień Zimowej Uniwersjady w Turynie zapowiada się bardzo intensywnie, ale tak będzie już niemal do końca rywalizacji. W czwartek 16 stycznia zmagania rozpocznie żeńska drużyna curlingowa, kolejny mecz rozegrają hokeiści, o medale powalczą biathloniści, a rywalizację rozpoczną łyżwiarze figurowi. To jednak nie wszystko.
Narciarstwo alpejskie
W malowniczej położonej Bardonecchii nie brakuje śladów przypominających o igrzyskach olimpijskich z 2006 roku. Teraz na tamtejszych stokach walczyć mają uczestnicy 32. Zimowej Uniwersjady w narciarstwie alpejskim. W kombinacji zobaczymy chorążego Akademickiej Reprezentacji Polski – Mateusza Szczapa, który będzie jednym z najbardziej zapracowanych zawodników kadry, bo wystąpić ma we wszystkich pięciu alpejskich konkurencjach. Największe oczekiwania wiąże on jednak ze slalomem gigantem i slalomem.
– Nie znam jeszcze list startowych, ale właśnie w tych wspominanych konkurencjach liczę na wyniki w czołowej dziesiątce. Uważam, że są to rezultaty w moim zasięgu. Narciarstwo jest obciążające, ale postaram się tak żonglować siłami, żeby dzień przed zawodami, jak będzie trening, to robić bardziej zapoznanie ze stokiem i warunkami. Dla mnie to fajne nowe wydarzenie i cieszę się mogę reprezentować Polskę oraz uczelnię – mówił przed startem Mateusz Szczap, student Uniwersytetu Warszawskiego.
Początek supergiganta o godzinie 9. Natomiast o godzinie 13 rozpocznie się slalom.
Paranarciarstwo alpejskie
Po raz pierwszy w ramach zimowej uniwersjady o medale walczyć będą też paranarciarze alpejscy. Polskę reprezentować będzie Michał Gołaś – brązowy medalista mistrzostwa świata w paranarciarstwie alpejskim z 2023 roku. Niedowidzący zawodnik wystartuje razem ze swoim przewodnikiem Kacprem Walasem. Początek zmagań o medale w supergigancie o 9:30.
Curling
Po 14 latach przerwy na Zimowej Uniwersjadzie ponownie wystąpi żeńska drużyna curlingu. W Erzurum Polki zajęły 9. miejsce i teraz liczą na poprawę tej pozycji. W składzie naszej reprezentacji znalazły się: Julia Dyderska, Marlena Dziewirz, Paulina Frysz, Julia Jawień oraz Martyna Szymanowska. Pierwszego dnia czeka je starcie z Kanadą (godzina 9) i Włoszkami (godzina 19). Sportowcy z Kraju Klonowego Liścia to światowa potęga w curlingu. Zobaczymy, czy na poziomie akademickim również. Mecz z gospodyniami turnieju na pewno także nie będzie należał do najłatwiejszych. W sumie do rywalizacji przystąpi 10 drużyn, a ich zawody odbywają się Turynie. Złote medalistki poznamy 23 stycznia.
Biathlon
Po medalu Amelii Liszki nadzieje kibiców biathlonu zostały rozbudzone. Drugą okazją żeby stanąć na podium, może być pojedyncza sztafeta mieszana. Akademicka Reprezentacja Polski wystąpi w składzie Anna Nędza-Kubiniec (czwarta w biegu indywidualnym) oraz Jakub Potoniec (był dziewiętnasty. Przypomnijmy, że dwa lata temu biało-czerwoni zajęli siódmą lokatę, a po złoto sięgnęli reprezentanci Czech. Początek rywalizacji o godzinie 10:00. O medale walczyć będzie 17 sztafet.
Łyżwiarstwo figurowe
W hali widowiskowej Palavela w Turynie zobaczyć będzie można rozmaite skoki, sekwencje i układy, które dadzą miejsce na podium. O godzinie 15:30 rozpocznie się konkurs łyżwiarstwa figurowego, a w stawce nie zabraknie Polaków. W turnieju par tanecznych wystąpią Sofiia Dovhal i Wiktor Kulesza – uczestnicy ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów. Początek zmagań o godzinie 15:30. Natomiast o godzinie 18 rozpocznie się pokaz solistów, a w nim wystąpi Jakub Lofek – medalista mistrzostw Polski oraz uczestnik mistrzostw świata juniorów.
Snowboard freestyle
W tej konkurencji zawodników ograniczać będzie tylko wyobraźnia. W snowparku w Bardonecchii będą atakowane poręcze, ale też miejsca na podium. Wszystko podczas konkurencji slopestyle, czyli sporej dawce improwizacji na wysokim poziomie. W tych efektownych zmaganiach z jak najlepszej strony zaprezentować będą chcieli się Jan Jaromin i Krzysztof Owczarek. Ten ostatni podczas uniwersjady w Lake Placid zajął 12. pozycję, a zawody zdominowali studenci pochodzący z Azji. Wygrał Koreańczyk wyprzedzając czterech Japończyków. Jak będzie tym razem? Przekonamy się w czwartek. Początek kwalifikacji mężczyzn od godziny 13:20.
Narciarstwo dowolne
Pozostając w temacie trików i ewolucji to zobaczyć je będzie można też podczas narciarskiego freestyle’u. Jedynym przedstawicielem Akademickiej Reprezentacji Polski będzie Tobiasz Szyndler – student Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W czwartek na poręczach i skoczniach odbędą się kwalifikacje, a medalistów poznamy 17 stycznia. Start zawodów o godzinie 10.
Narciarstwo wysokogórskie
Nowością wprowadzoną do programu 32. Zimowej Uniwersjady jest narciarstwo wysokogórskie. Rywalizacja składa się z wyścigu pod górę i zjazdu i zmusza do wykorzystania umiejętności radzenia sobie w zaśnieżonym terenie. Wystartują przedstawiciele 14 państw, w tym Akademicka Reprezentacja Polski: Paulina Gomola, Anna Majerczyk, Jakub Bachleda-Księdzularz, Jan Elantkowski, Jakub Kafarowski. Początek zmagań w sprincie o godzinie 18.
Hokej
Trzecim meczem Akademickiej Reprezentacji Polski w hokeju na lodzie będzie starcie ze Słowacją. To nie będzie łatwe spotkanie, bo nasi południowy sąsiedzi mają dwa wygrane spotkania na koncie i zajmują drugie miejsce w tabeli grupy B. W środę wieczorem grali z USA, więc mieli tylko 24 godziny na regenerację. Czy wpłynie to na ich postawę przekonanym się o godzinie 20.
Start Akademickiej Reprezentacji Polski w 32. Zimowej Uniwersjadzie w Turynie wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.