Po ponad 30 godzinach podróży wrócili do kraju uczestnicy Akademickich Mistrzostw Świata w kolarstwie. Z Kostaryki oprócz tony sprzętu przywieźli osiem medali. Na lotnisku w Warszawie powitała ich rodzina, znajomi oraz przedstawiciele Akademickiego Związku Sportowego.
We wtorek wieczorem nieco opóźnionym lotem z Paryża dotarła do kraju 12-osobowa grupa kolarzy i kolarek wraz ze sztabem. Przez ponad pięć dni ich występami i sukcesami interesowało się wiele osób w środowisku akademickim i nie tylko. Choć na co dzień sportowcy reprezentują różne kluby i uczelnie, w grupie udało stworzyć się dobrą atmosferę i jedną drużynę. Oczywiście nakręcały ich kolejne dobre wyniki i sukcesy.
Z dwoma srebrnymi medalami do Polski wróciła Zuzanna Chylińska, studentka UMK Toruń i zawodniczka Toruńskiego Klubu Kolarskiego Nestle. Po chwili namysłu przyznała, że nie zamieniłaby ich na jeden złoty.
– Te dwa medale są dla mnie bardzo wartościowe, bo zdobyłam je w konkurencjach, które są dla mnie ważne. Wyścig ze startu wspólnego to często jest loteria, a jazda na czas to walka z samym sobą. Oczywiście złoto było blisko, ale w wyścigu ze startu wspólnego Słowaczka dwa razy mi skoczyła pod górki. Goniąc ją, wiedziałam kim ona jest i wiedziałam, że jest szybka. Próbowałam, ale wiedziałam że moje umiejętności sprinterskie nie są na wysokim poziomie – mówiła Zuzanna Chylińska.
Do większości naszej kadry była to pierwsza taka okazja, żeby wystartować na innym kontynencie. Zebrane doświadczenia z pewnością zaprocentują w ich dalszej karierze.
– Dla mnie to też była nowa przygoda, bo pierwszy raz byłam za oceanem. Pierwsze dni były bardzo ciężkie, bo było duszno i gorąco. Na szczęście na zawody nieco się ochłodziło i zaczął padać deszcz i warunki bardziej sprzyjały. Poziom zawodów był zróżnicowany, bo było też kilka zawodniczek ze światowego peletonu. Fajnie, że można było się z nimi ścigać. Organizacyjnie sama impreza przebiegła sprawnie – dodała studentka UMK Toruń.
Medaliści Akademickich Mistrzostw Świata otrzymali też unikatowe kolarze przygotowane techniką cyjanotypii przez Ewę Milun-Walczak.
Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.