Chociaż na Kostaryce dopiero rozpoczyna się pora deszczowa, to od razu sypnęło tam medalami. Drugiego dnia Akademickich Mistrzostw Świata w kolarstwie Polacy zdobyli trzy krążki.

Blisko 110 studentów i studentek z 24 państw zjechało się do Ameryki Środkowej, żeby walczyć o trofea w kolarstwie szosowym i MTB. Medalem dla Polski zapachniało już w środę na inaugurację imprezy. Na czwartym miejscu podczas kryterium szosowego uplasował się Szymon Pomian z Politechniki Białostockiej. Natomiast wśród pań na dobrym siódmym miejscu znalazła się Oliwia Majewska, studentka WSKFiT Pruszków.

W czwartek, po wielogodzinnych opadach deszczu, uczestnicy przystąpili do wyścigu indywidualnego na czas. Do pokonania było 19 km dla panów i 17 km dla pań. Płaska trasa prowadziła z miejscowości Los Angeles na teren Instytutu Technologicznego w Santa Clara. Momentami śliska nawierzchnia oraz duża wilgotność nie ułatwiały zadania.

Zwycięzcą rywalizacji wśród mężczyzn został Czech Jakub Taupalik z czasem 25:04. Identyczny wynik miał drugi w klasyfikacji Marcin Trojanowski (AGH Kraków), a o wygranej decydowały ułamki sekund. Podium uzupełnił Konrad Czabok (Politechnika Warszawska), który uzyskał wynik 25:58.

– Mój plan był prosty, żeby żeby pojechać zgodnie z przyjętą taktyką. W szprychy tym założeniem wskoczyły nieco samochody jadące z obydwu stron. Zabrakło pół sekundy do pierwszego miejsca, ale czuje się jakbym wygrał bo jechałem na rowerze szosowym wzbogaconym o  części z popularnego sklepu meblowego- opowiadał z uśmiechem Marcin Trojanowski.

– Jest to dla mnie dość niespodziewany wynik, bo trasa sugerowała że zawodnicy bez rowerów czasowych nie mają tu szans na dobry wynik. Ja jednak zdołałem wywalczyć to trzecie miejsce – dodał Konrad Czabok.

Medalowy dorobek reprezentantów Polski powiększyła studentka UMK Toruń – Zuzanna Chylińska, która z wynikiem 24:28 zajęła drugą lokatę w rywalizacji pań. Zwyciężyła Węgierka Petra Zsanko (23:57), a podium uzupełniła Słowaczka Nora Jencusowa (24:37). Blisko medalu była kolejna z naszych reprezentantek Olga Wankiewicz (24:53), która zajęła 4 miejsce.

– Jestem z siebie bardzo zadowolona, bo celowałam w ten wyścig. Miałam co do niego największe zamiary i ambicje. Stanęłam na podium z dziewczynami ze światowej szosowej czołówki. To dopiero początek sezonu więc wynik jest też dobrym prognostykiem na resztę roku – mówiła Zuzanna Chylińska.

To dopiero początek Akademickich Mistrzostw Świata. Przed naszymi szosowcami jeszcze wyścig ze startu wspólnego. Później do rywalizacji dołączą kolarze MTB. Koniec zmagań 2 czerwca.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.