W tej szkole obecność nie jest obowiązkowa, ale wielu pokonuje setki kilometrów, żeby w niej być. W ośrodku COSA AZS w Górkach Zachodnich zakończyła się piąta edycja Basket Szkoły. W turnieju wzięło udział blisko 150 uczniów.

Zawody są doskonałą promocją koszykówkę w wydaniu 3×3 i przez wielu uznawane są za nieoficjalne mistrzostwa szkół w tej dyscyplinie sportu. Przez trzy dni o medale i puchary w rywalizowali uczniowie i uczennice z 37 placówek. Zespoły podzielone zostały na kategorie szkół podstawowych (klasy 7-8) oraz ponadpodstawowych wśród chłopców i dziewcząt.

Spotkania rozgrywane były w hali na dwóch boiskach, a wśród zgłoszonych ekip można było zobaczyć drużyny z niemal całego kraju. Na parkiecie swoje umiejętności prezentowały szkoły od Gdańska czy Olsztyna przez Warszawę aż po Lublin, Oświęcim czy Kłodzko. Zwłaszcza dla uczniów z tej ostatniej miejscowości turniej był miłą odskocznią od dramatu powodzi, który dotknął ich miasto.

Wśród chłopców ze szkół ponadpodstawowych zwyciężyło właśnie I Liceum Ogólnokształcące z Kłodzka, które wygrało wszystkie sześć spotkań. Z uwagi na liczbę drużyn w tym roczniku grano systemem pucharowym. O pierwszym miejscu zadecydował finał przeciwko Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Warszawie zakończony wynikiem 14:9.

Natomiast najlepszą drużyną dziewczęcą, w tej samej kategorii wiekowej, okazało się Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Pile z czterema grupowymi wygranymi w dorobku. Koszykarki z Wielkopolski straciły jedynie 9 punktów we wszystkich meczach, a zdobyły aż 68.

W młodszej kategorii chłopców najlepsza była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi z Poznania. Jej uczniowie wygrali wszystkie swoje mecze, ale losy triumfu ważyły się do samego końca. Poznanianie przypieczętowali sukces w ostatnim spotkaniu grupowym, pokonując Szkołę Podstawową nr 5 z Lublina (18:14).

Lublinianie do domu wracali z aż dwoma medalami, bo pierwsze miejsce wywalczyły ich szkolne koleżanki, które bez problemu przeszły przez turniej, zdobywając w czterech meczach 64 punkty i tracąc tylko 14.

– Co roku zaskakuje mnie rosnące zainteresowanie turniejem. Widać też rosnący poziom i olbrzymią radość po każdej wygranej, nie wspominając już o tym, jak wiele daje końcowy sukces. To wszystko sprawia, że impreza może być już uznawana za prestiżową. Cieszy nas, przyjeżdżają tu szkoły z terenu całego kraju, pokonując często setki kilometrów. Oczywiście myślimy o dalszym rozwoju tej akcji, bo, moim zdaniem, koszykówka 3×3 jest bardziej widowiskowa niż ta tradycyjna – powiedział Dawid Piechowiak z Akademickiego Związku Sportowego, organizator wydarzenia.

Na uczestników turnieju czekały puchary i medale. Organizatorem Basket Szkoły był Akademicki Związek Sportowy. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia był Polski Związek Koszykówki.