Błyskawiczne posunięcia dały uczestnikom Akademickich Mistrzostw Świata w sportach umysłowych pierwsze medale. W blitzu studenci i studentki z Polski zdobyli cztery krążki, z czego dwa były złote.  W Afryce i tak jest gorąco, ale to ma być dopiero rozgrzewka. 

Od poniedziałku w ugandyjskim mieście Entebbe do zmagań w szachach i brydżu sportowym przystąpili uczestnicy z 16 państw.  Po barwnej ceremonii otwarcia łączącej tradycyjne tańce ludowe z tańcem z szachownicami, przy planszach z rywalami zatańczyli szachowi mistrzowie.

Z doskonałej strony zaprezentowały się studentki z Polski, które w szachach błyskawicznych opanowały całe podium. Po dziewięciu rundach złoty medal w blitzu zdobyła Julia Antolak (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), która od trzeciej rundy nie opuszczała pierwszego stołu. Drugie miejsce zajęła Liwia Jarocka (Uniwersytet Warszawski), a trzecia była Anna Kubicka (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie). Obrończyni tytułu akademickiej mistrzyni świata – Alicja Śliwicka uplasowała się na szóstej pozycji.

– Jestem bardzo zadowolona z tego turnieju, bo stawka była bardzo wyrównana. Bardzo nam się tutaj podoba. Zwłaszcza wszechobecne małpki – mówiła z uśmiechem Julia.

Dominację naszej reprezentacji szachowej potwierdził Igor Janik (Akademia Leona Koźmińskiego), który był jedynką turniejową. Po siódmej rundzie wyszedł on na prowadzenie i nie oddał już tego do do końca zmagań, zdobywając złoty medal. Za jego plecami uplasował się Czech Mladek Richard oraz Słowak Turcan Richard. Na siódmej pozycji sklasyfikowany został kolejny z naszych reprezentantów Miłosz Szpar (Uniwersytet Rzeszowski).

– Turniej był bardzo wymagający i zawodnicy prezentowali wysoki poziom. Nie byli to gracze znani, więc ciężko było wiedzieć, czego się po nich spodziewać, ale na szczęście finisz był dobry i udało się skończyć na pierwszym miejscu – ocenił na gorąco Igor.

To dopiero początek szans na medalowe zdobycze, które stoją przed naszymi reprezentantami i w ogóle przed uczestnikami zmagań w Ugandzie. Szachiści zagrają o medale jeszcze w szachach klasycznych, a na dobre rozdania liczą brydżyści, którzy od początku utrzymują się na miejscach medalowych. Impreza potrwa do 30 czerwca.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.