Dwa medale zdobyli w poniedziałek polscy sportowcy na 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. Po złoto w pchnięciu kulą sięgnął główny faworyt Konrad Bukowiecki, a brąz w pływackim wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym wywalczył Filip Zaborowski.

Bukowiecki przy okazji pobił 34-letni rekord uniwersjady, który od dziś wynosi 21,54 m. – Bardzo się cieszę, że wygrałem. Zrealizowałem swój cel, a przy okazji ustanowiłem rekord Uniwersjady, więc tym bardziej mam powody do radości. Miałem tutaj coś do udowodnienia za poprzednią Uniwersjadę – powiedział Bukowiecki tuż po zwycięstwie.

Zawodnik AZS UWM Olsztyn był bezkonkurencyjny od pierwszej do ostatniej kolejki. W pierwszym rzucie uzyskał 20,63 m. Później oddał dwie nieudane próby. W czwartym pchnięciu umocnił się jednak na prowadzeniu – 21,00 m, a w piątej kolejce posłał kulę ponad pół metra dalej – 21,54 m.

– Byłem dobrze zmotywowany. Rywale zbliżali się do mnie, wiedziałem, że stać ich na to, by pchać jeszcze dalej, więc musiałem poprawić jeszcze swój wynik – skomentował przebieg finałowego konkursu.

Z kolei Zaborowski po cichu mógł myśleć o medalu, bo przecież do finału awansował z trzecim czasem. Ten czas poprawił jeszcze o dwie sekundy, co wystarczyło, by stanąć na najniższym stopniu podium. Polak do samego końca ścigał się z reprezentantem gospodarzy Matteo Lambertim, którego pokonał o dwie setne sekundy i mógł cieszyć się z medalu.

Na pływalni były też inne dobre wiadomości – w półfinale 50 metrów stylem grzbietowym Agata Naskręt ustanowiła nowy rekord życiowy i z czwartym czasem awansowała do finału tej konkurencji, a Michał Poprawa zapewnił sobie już drugi finał w Neapolu, tym razem na dystansie 100 metrów stylem motylkowym.

Wróćmy jeszcze na chwilę na stadion lekkoatletyczny. Do wtorkowego finału rzutu dyskiem z 12. wynikiem awansowała Lidia Augustyniak. Niestety sztuka ta nie udała się Darii Zabawskiej, która była 13. Marcin Wrotyński w kwalifikacjach rzutu młotem nie oddał ani jednej mierzonej próby.

Polacy w komplecie zameldowali się w półfinałach 400 m, w których zobaczymy wśród kobiet Annę Dobek i Mariolę Karaś, a wśród mężczyzn – Dariusza Kowaluka i Wiktora Suwarę. W półfinale 100 m wystąpi Kamila Ciba, z dalszej rywalizacji odpadła Agata Forkasiewicz. Awans do półfinału 800 m wywalczyła Weronika Wyka. Na zakończenie dnia bardzo dobrze spisał się Michał Rozmys – wygrał swoją serię eliminacyjną na 1500 m i awansował tym samym do finału.

Bardzo blisko medalu w poniedziałek była drużyna szpadzistów, która przeszła przez dwie pierwsze rundy wygrywając z Węgrami i Czechami. Później wymagania jednak były już większe, bo w półfinale polski zespół uległ Rosjanom, a w starciu o brązowy medal Włochom. – Bardziej żałujemy tego półfinału, bo z Rosjanami mogliśmy zwyciężyć. Włosi byli już bardzo mocni, a do tego niósł ich doping kibiców – mówił Maciej Bielec, jeden z biało-czerwonych szpadzistów. W poniedziałek walczyły też florecistki w drużynie, ale w pierwszym starciu przegrały z Rumunkami i odpadły

Wyśmienicie spisał się dziś debel w tenisie stołowym Michał Bańkosz i Adam Dosz, który pokonał 3:1 Holendrów Nolana Schultza i Patricka Bruijne oraz Szwedów Eliasa Bjornsjo Ranefura i Wilhelma Percan Kindblada. Polacy są już w najlepszej szesnastce turnieju deblistów. W pierwszej rundzie odpadli Jakub Folwarski i Adrian Więcek, których pokonali Włosi Alessandro Di Marino i Maurizio Massarelli. W rywalizacji deblowej pań Sandra Wabik i Natalia Bajor pokonały australijską parę Madeline Goodsell / Georgina Newton 3:0, a Paulina Krzysiek i Karolina Lalak przegrały z reprezentantkami Tajwanu Yu-Wen Huang / Yu-JHun Li 0:3.

Z turniejem tenisowym w singlu pożegnała się Daria Kuczer, choć studiująca w Stanach Zjednoczonych Polka kapitalnie zaczęła mecz z Czeszką Dianą Sumovą, wygrywając pierwszego seta 6:1. W dwóch kolejnych górą była jednak rywalka, zwyciężając 6:3 i 6:3. Polkę czeka jeszcze występ w turnieju par mieszanych.

Przez chwilę w poniedziałek pachniało medalem w strzelectwie, bo nasz zespół mieszany w konkurencji karabinu pneumatycznego – Natalia Kochańska i Maciej Kowalewicz – po eliminacjach plasował się na pierwszym miejscu. W drugiej rundzie Polakom nie udało się jednak przebić do ścisłego finału, bo zajęli w niej piąte miejsce.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj