Wszyscy tam jadą, żeby dać wycisk nie tylko mięśniom, ale i konkurencji. W Estonii odbędą się pierwsze w historii Akademickie Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym. W kronikach zapisać będzie się chciało się dziesięcioro studentów i studentek z Polski.
Od 23 do 27 lipca w Tartu rywalizować będzie blisko 275 sportowców z 20 państw. Obsada zawodów jest silna i to dosłownie, a wśród faworytów do medali wymieniani są studenci i studentki z Francji, USA, Holandii oraz Czech. Nasi mocarze nie składają jednak broni, a raczej nie odkładają gryfa i liczą na medale.
Walka o podium odbywać będzie się w 16 kategoriach wagowych, zaplanowanych po 8 dla kobiet i mężczyzn: Klasyfikacje zaczynają się od kategorii poniżej 47 kg wśród pań i do 59 kg panów, a zakończą na powyżej 84 kg u kobiet i ponad 120 kg u mężczyzn. Nie zabraknie też klasyfikacji drużynowej i na najlepszego zawodnika/zawodniczkę imprezy. Samo wydarzenie odbywa się w drugim co do wielkości estońskim mieście.
Jak nazwa wskazuje, trójbój siłowy składa się z trzech konkurencji: przysiadu ze sztangą, wyciskania sztangi leżąc oraz martwego ciągu. Podczas każdej konkurencji uczestnicy mają trzy podejścia, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik. Rezultaty osiągane w bojach są sumowane. Niektórych może dziwić, że zawodnicy i zawodniczki są w stanie udźwignąć ciężar wyższy od ich masy ciała.
– Trójbój siłowy to dyscyplina, którą każdy może trenować zwłaszcza w odmianie klasycznej. Większość osób, która uprawia judo, lekkoatletykę czy crossfit, i tak ma do czynienia z przysiadem ze sztangą czy wyciskaniem sztangi w leżeniu. Każdy może się więc porównać. To jest bardzo wymierny sport. Dochodzi też martwy ciąg do pełnego wyprostu tułowia i nóg. Jest to ciekawe do oglądania, bo wchodzą w grę duże ciężary. W niskich kategoriach wagowych zawodnicy potrafią podnieść bardzo duże ciężary, choć na to nie wyglądają. Mamy oczekiwania medalowe indywidualne i drużynowe. Poprzednio podczas Akademickiego Pucharu Świata dobrze szło nam w klasyfikacji drużynowej. Teraz też liczymy tu na dobry wynik – opowiada Arkadiusz Znojek, trener kadry Akademickiej Reprezentacji Polski.
Trójbój siłowy należy do jednych z najpopularniejszych dyscyplin w kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski. Impreza rozgrywana tradycyjnie w Katowicach była też okazją do wywalczenia miejsca w składzie Akademickiej Reprezentacji Polski. Do Tartu z podwójną mocą ruszają siostry Aleksandra i Gabriela Blajer z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwsza z nich w tym roku zdobyła złoto w kategorii do 57 kg z łącznym rezultatem 377.5 kg, a Gabriela była trzecia w kategorii do 63 kg, uzyskując 390 kg.
– Jestem bardziej szczęśliwa, że mogę wziąć udział w AMŚ w Estonii, a najbardziej z tego, że będę reprezentować nasz kraj razem z moją siostrą, z którą trenuję trójbój siłowy już od 6 lat. Możemy się wzajemnie wspierać i motywować! Mam nadzieję, że na mistrzostwach będzie super atmosfera, a wyniki, które zrobię zadowalające – powiedziała Aleksandra.
O wysokie miejsce z pewnością powalczy Wiktoria Zapotoczna (AGH Kraków), która podczas AMP zdobyła złoto w kategorii do 63 kg z rezultatem 420 kg, oraz Kaja Stabulewska (UWM Olsztyn) druga zawodniczka w kategorii do 69 kg z wynikiem 458 kg.
Swoją siłę jadą zaprezentować: Michał Mizia z Politechniki Warszawskiej, który był piąty w klasyfikacji AMP do 83 kg z łącznym wynikiem 652,5 kg, Bartłomiej Tuszyński (AWF Warszawa), czyli zwycięzca w kategorii +120 kg z okrągłymi 800 kilogramami. Najlepszym studentem w tym roku w kategorii do 83 kg był Aleksander Koszewski (WSEwS Warszawa) z wynikiem 725 kg, który tym razem w Estonii będzie chciał udźwignąć jak najwięcej.
Na medale liczą z pewnością też Bartosz Kucharczyk (UJK w Kielcach), który wygrał AMP w kategorii do 66 kg z wynikiem 550 kg, Damian Rusek (AWF Warszawa), który był czwarty w kategorii do 83 kg, oraz Bartłomiej Bogdewicz (AWF w Krakowie), który też za podium znalazł się w kategorii do 105 kg z wynikiem 735 kg.
Akademickie Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym odbędą się w dniach 23-27 lipca. Pierwszego dnia kobiety rywalizować będą w kategorii 47 i 52 kg, a panowie w kategorii 59 i 66 kg. Ceremonia otwarcia o godzinie 19. Zakończenie zawodów w sobotę 27 lipca o godzinie 19.
Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Transmisja zawodów będzie dostępna na fisu.tv.
Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w trójboju siłowym:
Aleksandra Blajer – uczelnia: URz Rzeszów / klub: AZS UR Rzeszów (57 kg)
Gabriela Blajer – URz Rzeszów / AZS UR Rzeszów (63 kg)
Wiktoria Zapotoczna – AGH Kraków / TKKF Azory Kraków (63 kg)
Kaja Stabulewska – UWM Olsztyn/ AZS UWM Olsztyn (69 kg)
Michał Mizia – PW Warszawa / AZS Politechnika Warszawska (83 kg)
Bartłomiej Tuszyński – AWF Warszawa/ GKS Kraska Jasieniec (+120 kg)
Aleksander Koszewski – WSEwS Warszawa / Skierniewickie Stowarzyszenie Sportowe Wariacje (93 kg)
Bartosz Kucharczyk – UJK w Kielcach / KS Tęcza Społem (66 kg)
Damian Rusek – AWF Warszawa / KS Team Wrocław (83 kg)
Bartłomiej Bogdewicz – AWF Kraków/ AZS Politechnika Warszawska (105 kg)