Badminton otworzy sezon IMP

0
1925

Do rozpoczęcia sezonu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS coraz mniej czasu. Już w ten weekend studenci z niepełnosprawnościami polskich uczelni rozpoczną kolejny, piąty cykl zawodów.

W tym roku po raz pierwszy odbędą się rozgrywki w badmintonie, które otworzą sezon. Organizatorem zawodów jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Ekonomicznego, a same rozgrywki będą miały miejsce w sobotę 7 marca w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy Dożynkowej 9J w Poznaniu. Do udziału w zawodach zachęcamy wszystkich studentów oraz pracowników polskich uczelni, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Dodatkowo każdy zawodnik musi posiadać legitymację AZS oraz zgłoszenie przynależności akademickiej AZS (certyfikat IMP AZS 2020).

Badminton to dyscyplina olimpijska włączona do programu dyscyplin medalowych w 1992 r. podczas Igrzysk w Barcelonie. Dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi skierowany jest para-badminton, za który od czerwca 2011 r. odpowiedzialna jest Światowa Federacja Badmintona. Igrzyska w para-badmintonie odbędą się po raz pierwszy w Tokio w 2020 roku.

Przebijanie lotki za pomocą rakietek odbywa się na boisku o wymiarach 13,49 x 6,10 m (w przypadku debla) lub 13,40 x 5,18 m (w singlu). Siatka o szerokości 76 cm zawieszona jest na wysokości 1,55 m przy słupkach i 1,524 m na środku. Każdy set rozgrywany jest do 21 punktów (jednak wymagana jest różnica dwóch punktów, w przypadku wyniku 29:29 seta wygrywa zawodnik/zespół, który jako pierwszy zdobędzie 30 punkt). Gra kończy się po wygraniu przez zawodnika bądź drużynę dwóch setów.

W para-badmintonie zawodnicy sklasyfikowani są w 6 klasach sportowych:
• WH 1 – Wózek inwalidzki: Gracze w tej klasie wymagają korzystania z wózka inwalidzkiego. Zawodnicy z dużą niepełnosprawnością, zarówno kończyn dolnych, jak i tułowia
• WH 2 – Wózek inwalidzki 2: Gracze na wózkach z małą niepełnosprawnością, zawodnik może mieć upośledzenie jednej lub obu kończyn dolnych oraz minimalne lub żadne upośledzenie tułowia
• SL 3 – Stojący na dole: W tej klasie gracz musi grać na stojąco. Zawodnik może mieć upośledzenie jednej lub obu kończyn dolnych (np. po amputacji) lub znacznym porażeniem i słabą równowagą chodzenia / biegania.
• SL 4 – Stojący dolny: Jest to zawodnik stojący z niedowładem nogi lub amputacją, ma minimalne upośledzenie równowagi podczas chodzenia/biegania
• SU 5 – Stojący górny: Zawodnicy w tej klasie mają upośledzenie kończyn górnych np. po amputacji, bądź z bezwładem.
• SH 6 – Są to gracze, którzy mają niski wzrost z powodu choroby genetycznej często określanej jako „karłowatość”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wystartowania w zawodach.
Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej: imp.azs.pl oraz fanpage: facebook.com/IMPAZS.

Tekst: Dominika Hoft
Foto: BadmintonZone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj