AMP na rocznicę

0
14

W dniach 8-11 maja AZS Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu będzie organizował półfinał AMP w tenisie. O przygotowaniach do imprezy rozmawiamy z prezesem klubu, Robertem Woźniakiem.

Scharakteryzuj pokrótce KU AZS WSBezp.. Kiedy powstał, czym się zajmuje, jakie były największe sukcesy sportowe i organizacyjne, od kiedy stoisz na jego czele?

– Klub powstał pod koniec 2014 roku. Największe sukcesy sportowe studentów uczelni i jego członków to brązowy medal Weroniki Sikory na Akademickich Mistrzostwach Świata w zapasach (Brazylia, Goiania, 2018 rok) i mistrzostwo Europy Mateusza „Konia” Koniecznego w sumo, w kategorii do 70 kg (Litwa, Siauliaj 2015 rok). Wiele miejsc na podium w sporcie osób z niepełnosprawnościami zdobywała nasza sekcja „THE BLUE”. Od 2015 roku jestem w Zarządzie klubu. W latach 2016 – 2018 pełniłem funkcję wiceprezesa. Od 2020 roku pełnię funkcję prezesa.

Tegoroczny półfinał „A” w tenisie to dopiero druga poznańska impreza ampowska organizowana przez klub AZS uczelni niepublicznej (poprzednio, w 2009, KU AZS WSHiU zorganizował półfinał w futsalu). Skąd wasza decyzja i dlaczego akurat w tenisie?

– Jako klub organizowaliśmy już imprezy o Puchar AZS, Akademicką Dobę Sportu, uczestniczyliśmy w programie „Od kanapowca do sportowca”, więc teraz chcemy spróbować sił również w organizacji Akademickich Mistrzostw Polski. Dlaczego tenis? Korty AZS Poznań, znajdujące się przy ul. Noskowskiego 25, należą do najstarszych w Polsce. To tutaj powstał Polski Związek Tenisowy. W roku akademickim 2024/2025 przypada z kolei 10. rocznica założenia naszego klubu, stąd m. in. decyzja, aby zorganizować AMP właśnie w tenisie.

Wpłynęły już wszystkie zgłoszenia wstępne. Ile reprezentacji wystartuje w Poznaniu? Ile ekip z Wielkopolski?

– Do mistrzostw zgłosiło się 15 reprezentacji kobiet i 18 reprezentacji mężczyzn. Z Wielkopolski zgłosiły się 4 ekipy kobiet i 5 ekip mężczyzn.

Co oferujecie uczestnikom? 

– Proponujemy zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu Liberté 33, oddalonym od kortów o niecałe 100 m. Tym sposobem zawodnicy, którzy skorzystają z naszej oferty, nie muszą tracić czasu na codzienne dojazdy. Śniadania i kolacje podamy w hotelu, natomiast obiady będą wydawane na kortach z możliwością ustalenia przez zawodników konkretnej godziny konsumpcji. AMP w tenisie patronatem objęli JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, Polski Związek Tenisowy, Magda Linette Foundation oraz Wielkopolski Związek Tenisowy. Sponsorzy ufundowali upominki dla zwycięskich drużyn. Będą także niespodzianki od Magdy Linette. W hotelu zawodnicy mają bezpłatny dostęp do salki fitness i sauny. Na miejscu rozgrywek, o ile wystarczy miejsca, rozmieścimy stanowiska fizjoterapeutów ze stołami do masażu. Po zakończonym meczu lub w trakcie zawodnicy będą mogli z nich korzystaćy. Będą również drobne niespodzianki od organizatora, ale to już się wyjaśni podczas trwania turnieju.

Kto jest faworytem wśród kobiet i mężczyzn, jakie są szanse na awans zespołów z Wielkopolski?

– Wśród kobiet wszystko wskazuje, że duże szanse na awans do finału mają Uniwersytet Gdański i UAM z Poznania. Natomiast u mężczyzn Politechnika Gdańska i Uniwersytet Kaliski. Jako organizator nie wystawiliśmy swojej reprezentacji, a frekwencję zespołów z Wielkopolski ogólnie oceniam jako słabą. Tak naprawdę wszystkie grupy eliminacyjne są wyrównane i w gruncie rzeczy o awansie może decydować jeden mecz, jeden set a nawet gem.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Rozmawiał: Piotr Kuś